Do czego używamy memów w rozmowach?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że przynajmniej raz ktoś wysłał Ci mema. Nic dziwnego. W sieci jest ich mnóstwo, a nowe pojawiają się każdego dnia. Dlaczego używamy memów w rozmowach? I jaką pełnią funkcję?

Czym są memy?

Mem to słowo, które posiada wiele definicji. Po raz pierwszy termin ten wprowadził Richards Dawkinson w swojej publikacji „Samolubny gen”. W jednym z rozdziałów autor odniósł się do greckiego pojęcia mimes, co znaczy naśladownictwo, tworząc pojęcie memów w analogii do biologicznych genów. 

Według autora memy stanowią odpowiednik genów i tak samo jak one rozprzestrzeniają się. Są informacją przekazywaną od jednego człowieka do drugiego. Obecnie memy traktuje się jako gatunek wypowiedzi, rozchodzącej się jak wirus za pośrednictwem blogów, mediów społecznościowych, forów, a także portali informacyjnych, które można do siebie przesyłać, korzystając np. ze strony https://fantastycznie.pl. Można stwierdzić, że mem to cyfrowa forma wyrażania własnych poglądów, komentowania różnych wydarzeń, jak i rozpowszechniania idei.

Dlaczego memów używamy w rozmowach?

Ze względu na swoją prostotę oraz ciekawą formę, bardzo szybko zdobyły popularność i stały się narzędziem komunikacji. Dlaczego memów używa się w rozmowach? Oto kilka powodów:

  1. Stanowią komentarz rzeczywistości 

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że słowo, które jest wzmocnione obrazem ma jeszcze większa siłę oddziaływania na odbiorcę. Zwłaszcza jeśli dotyczy kwestii, które wzbudzają ogromne emocje i dotyczą dużej części społeczeństwa. Rozprzestrzeniają się one w ekspresowym tempie.

  1. Zachęcają do dyskusji 

Wbrew pozorom memy nie służą tylko i wyłącznie do poprawy humoru, ale skłaniają ludzi do refleksji, chwili namysłu czy też zbadania poglądów innych osób. Świadczy o tym popularność memów politycznych. Wzmocnienie słowa obrazem ma zachęcać do konwersacji nie tylko w internecie, ale również poza nim.

  1. Stanowią porcję dobrego humoru

Memy to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na rozładowanie napiętej sytuacji i poprawę humoru. Ich żartobliwa forma rozluźnia atmosferę. Świetnie sprawdzają się także gify na dobranoc lub na dzień dobry, które są miłym gestem i wywołają uśmiech u osoby, do której je wysłaliśmy.

Memy jako forma komunikacji

Zarówno badania, jak i obserwacja obecnego świata, jednoznacznie pokazują, że obraz przemawia do ludzi skuteczniej i do tego o wiele łatwiej. 

Stąd wynika rosnąca popularność memów i coraz częstsze komunikowanie się za ich pomocą. Są one doskonałym sposobem na skomentowanie różnego rodzaju wydarzeń oraz zjawisk, jak i życia codziennego. Ponadto, pełnią wiele funkcji, nie tylko informacyjną, ale także perswazyjną. 

Za ich pomocą możemy wyrazić własne poglądy m.in. polityczne w ciekawy, niebanalny sposób. Wykorzystują one różne techniki, takie jak kolaże, grę słów, grę znaczeń, fotomontaże czy też odwołania do znanych i powszechnych tekstów, co je jeszcze bardziej uatrakcyjnia i sprawia, że ludzie chętniej rozpowszechniają je i wysyłają do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *