Darmowe edytory tekstu – TOP 10 najlepszych programów do pisania 10000

W każdym komputerze powinien być zainstalowany program do pisania tekstu. Dzięki niemu można bowiem nie tylko sporządzać osobiste notatki, ale i przygotowywać bardziej skomplikowane pisma, a nawet książki. Dostępnych jest wiele edytorów, zarówno płatnych, jak i darmowych. W naszym artykule przyjrzymy się tym narzędziom i pomożemy wybrać najlepsze.

Wybieramy 10 najlepszych edytorów tekstu

Poniżej prezentujemy zestawienie 10 najlepszych edytorów tekstu. Z przyczyn praktycznych podzieliliśmy je na dwie kategorie. Najpierw przyjrzymy się narzędziom komercyjnym, a następnie bezpłatnym, po czym zastanowimy się, które rozwiązanie będzie najlepsze. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Otóż płatny program nie zawsze jest lepszy od darmowego. Wiele zależy bowiem od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Ci, którzy pracują na co dzień na komputerze, z pewnością będą zainteresowani bardziej rozbudowanymi aplikacjami, z kolei pozostałym wystarczą te prostsze.

Płatne edytory tekstu – które warto wykorzystać?

Programy do pisania tekstów to jedne z podstawowych narzędzi, jakie powinny zostać zainstalowane w komputerze. Wśród płatnych aplikacji najpopularniejszy jest Microsoft Word, ale swoich zwolenników mają również iA Writer, Synonim, Scrivener, a także Ulysses. Sprawdźmy, co mają one do zaoferowania.

Microsoft Word

Wśród płatnych edytorów tekstu od lat prym wiedzie Word, który jest częścią pakietu biurowego Microsoft Office. To niezwykle rozbudowane narzędzie, które służy do tworzenia najbardziej zaawansowanych tekstów, na przykład książek, pism urzędowych, czy też różnego rodzaju broszur i folderów. Co kilka lat Microsoft wprowadza na rynek nową wersję swojego pakietu biurowego, co sprawia, że Word jest permanentnie ulepszany, aby jeszcze lepiej odpowiadać potrzebom użytkowników. Dużą zaletą tego programu jest fakt, iż jest on dostępny zarówno na komputery z systemem Windows, jak i Mac.

iA Writer

Jest to narzędzie, które zostało stworzone z myślą przede wszystkim o iPadzie, jednakże z czasem powstały również wersje na systemy Mac, Windows i Android. Użytkownicy cenią tę aplikację za brak niepotrzebnych funkcji. Mianowicie, gdy tylko zaczniesz pisać, z ekranu znikają dodatkowe narzędzia, przez co możesz lepiej skupić się na pracy.

Synonim

Synonim to niezwykle minimalistyczne narzędzie służące do edycji tekstów. Cechuje się on wykorzystywaniem Markdown, dzięki czemu treści stają się bardziej przyjazne dla Internetu. Otóż w prosty sposób możesz stworzyć odsyłacze do stron internetowych w postaci na przykład tabel i przypisów. Użytkownicy cenią to narzędzie za takie funkcje dodatkowe jak pełny ekran, Handoff, a także Split View.

Synonim jest programem, który przypadnie do gustu tradycjonalistom. Otóż imituje on pracę maszyny do pisania poprzez przesuwanie napisanego tekstu, co ma swój dodatkowy urok. Ponadto oferuje on połączenie z takimi serwisami jak WordPress, Bloggerem, Evernote i Tumblr, dzięki czemu możesz szybko opublikować przygotowane wcześniej treści.

Scrivener

Scrivener jest przeznaczony dla komputerów z systemem Mac. Spodoba się on osobom, które zajmują się pisaniem scenariuszy, książek lub prowadzeniem blogów. Aplikacja zawiera wiele gotowych szablonów, które można wykorzystać w pracy, a ponadto ułatwia porządkowanie napisanych treści. Przydatną funkcją jest także możliwość podzielenia ekranu. W ten sposób można jedną jego część wykorzystać do pisania, natomiast drugą do zamieszczenia źródeł lub odniesień.

Ulysses

Ulysses to narzędzie będące alternatywą dla omówionego powyżej programy Scrivener. Wyróżnia go większa prostota, przez co przypadnie do gustu mniej doświadczonym użytkownikom. Aplikacja ta jest przeznaczona na urządzenia firmy Apple i – co ważne – można ją zainstalować zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie). W ten sposób dostęp do zapisanych treści możliwy jest w dowolnym miejscu, w którym akurat przebywasz.

Omówione powyżej programy można z powodzeniem zastąpić narzędziami darmowymi. Przyjrzymy się nim poniżej i sprawdzimy ich najciekawsze funkcje.

Darmowe edytory tekstu – które warto wykorzystać?

Darmowe programy do pisania oferują użytkownikom wiele możliwości, dzięki którym mogą one z powodzeniem zastąpić płatne narzędzia. W naszym zestawieniu znalazły się takie aplikacje jak Dokumenty Google, Microsoft Word Online, Atlantis Word Processor Lite, LibreOffice Writer oraz WPS Office Writer Free. Co mają do zaoferowania wymienione narzędzia?

Dokumenty Google

Dokumenty Google to darmowy program do pisania, który dostępny jest w Internecie. Umożliwia on zapisywanie tworzonych treści w czasie rzeczywistym w chmurze. Co więcej, można je tworzyć wspólnie z innymi osobami oraz udostępniać je w bardzo prosty sposób. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Mianowicie pisząc w Dokumentach Google, można skorzystać jednocześnie z takich funkcji jak tłumaczenie, sprawdzanie pisowni, czy też zamiana mowy na tekst. Istotną kwestią jest również fakt, że z aplikacji można korzystać także w trybie offline.

Microsoft Word Online

Również Microsoft stworzył program do pisania za darmo, który jest jednak mniej znany niż produkt oferowany przez Google. Chodzi tutaj o Microsoft Word Online, który – jak sama nazwa wskazuje – dostępny jest w Internecie. Pozwala on na współpracę z innymi użytkownikami programu oraz udostępnianie im stworzonych materiałów. Dużą zaletą tego narzędzia jest jego wygląd i obsługa. Otóż są one niemal identyczne, jak w przypadku standardowego programu Microsoft Word.

Atlantis Word Processor Lite

Atlantis Word Processor Lite to kolejny darmowy program do pisania na komputerze w naszym zestawieniu. Ma on pewne zalety, które ucieszą użytkowników dysponujących nie najnowszym już sprzętem. Mianowicie aplikacja ta zajmuje mało miejsca w pamięci komputera, a ponadto działa szybko i płynnie. Atlantis Word Processor Lite oferuje także dodatkowe funkcje, które są niezwykle przydatne podczas pisania. Najlepszym tego przykładem jest Overused Words, co pozwala na wyeliminowanie powtórzeń z przygotowanego tekstu. Przydatna jest również możliwość zmiany widoku arkusza, a także modyfikacja zapisanego pliku do formatu e-booka.

LibreOffice Writer

LibreOffice to kolejna alternatywa dla Microsoft Office. Ten pakiet biurowy zawiera rozbudowany edytor tekstu, który znakomicie sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w pracy. Aplikacja ta jest przyjazna w obsłudze, a swoim wyglądem przypomina wspomniany produkt giganta z Redmond. Istotną kwestią jest również to, że LibreOffice Writer działa bez dostępu do Internetu.

WPS Office Writer Free

WPS Office Writer Free to narzędzie zbliżone do omówionego przed chwilą LibreOffice. Występuje on w dwóch wersjach – podstawowej i Premium. Dla większości użytkowników w zupełności wystarczająca będzie pierwsza z nich, która jest całkowicie darmowa. Oferuje ona bowiem 1 GB przestrzeni w chmurze, natomiast jeżeli jest to za mało, w wersji Premium można zwiększyć przestrzeń do 20 GB. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aplikacja ta działa również w trybie offline.

Zastanówmy się teraz, który program do pisania wybrać. Okazuje się, że jest to bardzo złożona kwestia, która wymaga głębszego przemyślenia.

Najlepszy program pisania i edycji tekstu – który wybrać?

Mówiąc o edytorze tekstu, większości z nas od razu przychodzi na myśl Microsoft Word. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, aczkolwiek nie jest to jedyne tego rodzaju dostępne narzędzie, które warto rozważyć, dokonując wyboru.

Programy dopisania można bowiem podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią edytory tekstu wchodzące w skład pakietów biurowych. To na przykład wspomniany przed chwilą Microsoft Word, popularny LibreOffice, czy też WPS Office Writer Free. Są one bardzo rozbudowane i oferują użytkownikom wiele dodatkowych funkcji, wśród których można wyróżnić chociażby sprawdzanie pisowni, wyszukiwanie słów w tekście, czy też konwersję zapisanego pliku do formatu PDF. Druga grupa to programy działające w trybie online, które umożliwiają zapis w chmurze oraz szybkie udostępnianie plików innym użytkownikom. To przede wszystkim Dokumenty Google i Microsoft Word Online. Ich ogólna funkcjonalność jest bardzo podobna do edytorów oferowanych w ramach pakietów biurowych. Kolejną kategorią są mniejsze programy, które mają jedynie podstawowe funkcje. Nierzadko można je wzbogacić o dodatkowe rozwiązania w postaci wtyczek, które można zainstalować. Oprócz tego dostępne są także edytory służące do pisania stron internetowych i programowania, jednakże są to już wyspecjalizowane narzędzia, które nie są potrzebne przeciętnemu użytkownikowi.

Wracając do przedmiotowego pytania, należy zaznaczyć jedną rzecz. Otóż to, który program do pisania będzie najlepszy, zależy od oczekiwań i preferencji danego użytkownika. Warto wziąć pod uwagę ogólną funkcjonalność poszczególnych narzędzi, a także ich interfejs. Ten ostatni jest bardzo ważną kwestią, ponieważ każdy poszukuje aplikacji prostej w obsłudze. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu decydować się na oprogramowanie komercyjne. Przed jego zakupem warto bowiem przetestować darmowe edytory, które w wielu przypadkach okazują się całkowicie wystarczające, szczególnie w przypadku mniej wymagających użytkowników, którzy na co dzień nie pracują na komputerze.

Wybór programów do pisania jest naprawdę bogaty i obejmuje on swoim zakresem nie tylko aplikacje komercyjne, ale i darmowe. Ich funkcjonalność jest bowiem zbliżona, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Ostateczny wybór należy jednak zawsze do użytkownika, który może zdecydować się na zmianę oprogramowania, jeżeli będzie niezadowolony z dokonanego wyboru.

Redaktor Robert Adamski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *