Czy warto kupić rower elektryczny i ile kosztuje?
Obecnie można znaleźć elektryczne wersje już niemal wszystkich pojazdów – hulajnóg, deskorolek, a także rowerów. Szczególnie dużą popularność zyskują te ostatnie, ponieważ znacznie ułatwiają przemieszczanie się nie tylko po mieście, ale również w terenie, a także mają wiele dodatkowych zalet. Co koniecznie warto wiedzieć odnośnie rowerów elektrycznych? Ile kosztują? Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czym tak właściwie są rowery elektryczne?
Rower elektryczny w dużym stopniu przypomina tradycyjny pojazd, jednak został dodatkowo wzbogacony o system zasilania. Dzięki temu podczas jazdy nie trzeba już korzystać jedynie z siły mięśni – można wspomóc się również energią elektryczną. Silnik najczęściej znajduje się w przedniej lub tylnej piaście, może być też wbudowany centralnie.
Jak wygląda mechanizm rowerów elektrycznych?
Mechanizm rowerów elektrycznych składa się z trzech podstawowych elementów. Zalicza się do nich przede wszystkim silnik oraz bateria. Wybierając najlepszy model, warto zwrócić uwagę by był on energooszczędny oraz zgodny z normami – w przypadku jazdy po drogach publicznych maksymalna dopuszczalna moc wynosi 250 W. Z kolei bateria jest, można powiedzieć, sercem roweru elektrycznego. Najczęściej wykorzystywane są baterie litowo-jonowe, które wystarczają średnio, żeby pokonać trasę 50 kilometrów na jednym ładowaniu.
Ponadto nad pracą całego układu czuwa również kontroler, który steruje przesyłem energii z baterii do silnika. To właśnie dzięki niemu odbywa się inteligentne sterowanie – silnik jest uruchamiany wtedy, gdy użytkownik przestaje pedałować, a moc rozkładana jest równomiernie w zależności od wkładanego wysiłku. Dzięki temu rower bardzo wydajnie dopasowuje się do możliwości rowerzysty, zdecydowanie ułatwiając przejażdżkę.
Od czego zależy cena roweru elektrycznego?
W sklepach można znaleźć wiele modeli rowerów elektrycznych, które różnią się nie tylko parametrami czy wyglądem, ale również ceną. Na koszt przekłada się przede wszystkim jakość wykorzystanych komponentów, rodzaj baterii, typ roweru oraz producent. Tańsze modele rowerów elektrycznych można kupić już w okolicach 3000 złotych, trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą być one pozbawione wielu dodatkowych funkcji. Aby mieć pewność co do najwyższej jakości sprzętu, należy wydać około 5000 złotych.
Jakie są najważniejsze zalety rowerów elektrycznych?
Najważniejszą zaletą roweru elektrycznego jest oczywiście znaczne odciążenie użytkownika. Sprzęt to innowacyjne wykorzystanie napędu elektrycznego, które jednak nie wyklucza jazdy niczym na zwykłym sprzęcie – można dowolnie uruchamiać i wyłączać mechanizm według uznania i zmęczenia na trasie. Niewątpliwie przekłada się to na lepszą wygodę jazdy i mniejsze zmęczenie. Rowery elektryczne będą szczególnie użyteczne na trudnych trasach, które wyróżniają się nierównym terenem i licznymi przewyższeniami. Dzięki tego typu sprzętowi można pokonywać znacznie dłuższe dystanse niemal bez żadnego wysiłku. Co więcej, rower elektryczny, choć niesie podobne zalety, jest zdecydowanie tańszy w zakupie i eksploatacji niż choćby skuter, a dodatkowo nie wymaga tankowania – można więc sporo zaoszczędzić na zakupie paliwa. Urządzenie będzie również ekologiczne – korzystanie z niego nie emituje spalin i jest przyjazne dla środowiska.