Czy coca-cola zero jest zdrowa i czy tuczy – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Obecnie w sklepach oprócz klasycznych, słodkich napoi gazowanych można znaleźć również wersje zero. Często słyszy się, że są one zdecydowanie zdrowsze i mogą być pite nawet przez osoby na diecie. Coca-cola zero ma tyle samo zwolenników co przeciwników – z pozoru, skoro nie posiada cukru, powinna być zdrowsza, prawda? Cóż z różnych źródeł może wynikać, że nie. Co koniecznie warto wiedzieć na temat coca-coli zero? Jakie są jej zalety, a jakie wady? Czy można ją pić podczas odchudzania?

Czym tak właściwie jest coca-cola zero?

Coca-cola zero różni się od innych gazowanych napojów tego typu przede wszystkim brakiem sacharozy w składzie. Wydaje się to dobrą wiadomością, ponieważ jak wiadomo, cukier przyczynia się nie tylko do otyłości czy próchnicy, ale może prowadzić także do poważniejszych problemów zdrowotnych, jak na przykład cukrzyca, nowotwory czy schorzenia sercowo-naczyniowe. Z koeli w coca-coli zero można znaleźć zastępujące cukier słodziki – aspartam oraz acesulfam. 

Czy coca-cola tuczy i czy można ją pić na diecie?

Szczególnie osoby na diecie oraz na redukcji zastanawiają się, czy mogą pić coca-colę zero i czy przyczyni się ona do wzrostu masy ciała. Aby to zbadać, warto spojrzeć na składniki odżywcze coca-coli zero – są to: 0,5 kcal, 0g cukrów, 0g tłuszczu, 0g tłuszczów nasyconych oraz 0.0g sodu – jak widać, może być ona stosowana przez osoby na redukcji i diecie. Brak kalorii sprawia, że napój nie będzie powodował odkładania się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu z powodzeniem może być pity nawet podczas rygorystycznej diety. 

Coca-cola zero – czy jest szkodliwa?

Choć w coca-coli zero, jak już ustaliliśmy, nie ma cukru, w dalszym ciągu w składzie można znaleźć słodziki – aspartam i acesulfam. Według niektórych badań aspartam, czyli z punktu widzenia chemii methyl-L-α-aspartyl-L-phenylalaninate może znacząco podwyższać poziom metanolu we krwi – szacuje się jego nawet 5 krotny wzrost przy dawce zaledwie 40 mg na 1 kg masy ciała, warto jednak zauważyć, że w jednej puszce napoju znajduje się zaledwie 0,3 g tego składnika. Choć nie zostało to potwierdzone, słodziki mogą zmieniać florę bakteryjną jelit, prowadząc do zaburzeń i chorób przewlekłych.

Jakie są zalety coca-coli?

Podsumowując, zaletą coca-coli zero jest przede wszystkim brak zawartości sacharozy, która negatywnie wpływa na stan zdrowia. Należy pamiętać, że napój nie dostarcza również kalorii, dzięki czemu z powodzeniem może być pity, przez osoby, które się odchudzają. Kolejną zaletą jest praktycznie niezmienione względem zwykłych napojów gazowanych działanie coca-coli zero – również posiada ona w składzie kofeinę – 10 mg na 100 g napoju – dzięki czemu skutecznie pobudza do działania. Co więcej, kofeina wykazuje właściwości termogeniczne, co oznacza, że przyśpiesza organizm i poprawia wydajność na treningu, dzięki temu może dodatkowo przyśpieszyć redukowanie tkanki tłuszczowej. 

Jakie są wady coca-coli zero?

Napój, jakim jest coca-cola zero, może podnosić poziom cukru, jednak nie dzieje się to za sprawą słodzików, a kofeiny. Niestety jest również zła informacja dla osób, które się odchudzają – słodki smak coca-coli zero może zwiększać apetyt na słodkie przekąski i utrudniać zachowanie diety.

Czy warto pić coca-colę zero – podsumowanie

Coca-cola zero nie ma wpływu na kształtowanie sylwetki, wręcz przeciwnie może nawet pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej – nic więc dziwnego, że jest stosowana na całym świecie przez sportowców i kulturystów. Należy mieć jednak na uwadze, że spożywana w dużych ilościach może nie być obojętna dla zdrowia – szczególnie niepotwierdzona szkodliwość słodzików. Co więcej, napoje mogą podnosić apetyt na słodkie potrawy i napoje, dlatego decydują się na ich picie, warto wprowadzić częściowo wytrawny jadłospis i liczyć się tym, że spożywanie słodzików może utrudniać przestrzeganie diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *