Co to jest zębiak – rodzaje, objawy i jak wygląda leczenie

Zębiak, inaczej odontoma, zalicza się do łagodnych nowotworów jamy ustnej, który objawia się zniekształceniem wyrostka zębodołowego oraz zatrzymaniem zęba stałego. Jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie?

Co to jest zębiak?

Zębiak to łagodna odmiana nowotworu, która pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku powyżej 10 lat  i młodych dorosłych. Zębiaki nie należą do nowotworów złośliwych. Określa się je jako zmiany rozwojowe hermartoma, ponieważ ich główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe, które wynikają z defektów genetycznych, urazów, a także zakażeń.

Cechą charakterystyczną dla zębiaka jest ich stopniowy rozwój. Dopiero w czasów wyrzynania się pierwszych zębów stałych i zębów mądrości, tempo wzrostu zwiększa się. Skutkiem rozrostu zębiaka mogą być:

  • zaburzenia prawidłowego ułożenia zęba, do którego przylega zębiak,
  • zatrzymanie zęba stałego w kości i pozostanie zębów mlecznych w łuku zębowym,
  • wywieranie ucisku .

Zębak – odmiany

Wyróżnia się kilka rodzajów zębiaka:

  • Włókniakozębiak szkliwiejący (fibroodontoma ameloblasticum)- najczęściej tworzy się w tylnej części żuchwy. Składa się z tkanki łącznej, nabłonka zębotwórczego, szkliwa i zębiny. Ten rodzaj nowotworu może mieć spore rozmiary, a tym samym powodować znaczne zmiany w substancji kostnej szczęki lub żuchwy
  • zębiak złożony (odontoma compositum) – zbudowany jest z tkanek, które charakterystyczne są dla poprawnie zbudowanego zęba. składa się z torebki, w której znajduje się guz. Natomiast we wnętrzu guza mogą występować struktury, które przypominają miniaturki zęba.
  • zębiak mieszany (odontoma mixtum ) – najczęściej pojawia się u osób w wieku 15 lat. Składa się z mieszanki szkliwa, zębiny i miazgi, które w wyniku zaburzeń zmieszają się ze sobą. Najczęściej występuje w szczęce.

Zębiak – jakie są objawy?

Zębiak nie powoduje objawów bólowych, dlatego utrudnia postawienie diagnozy. Często objawy są ignorowane lub diagnoza jest niewłaściwa. W większości przypadków wykrywane są przypadkowo podczas badania rentgenowskiego lub jako pierwszy objaw  zaburzeń wyrzynania się zębów :stałych.

Objawy zębiaka:

  • wyrzynanie się zęba z opóźnieniem, 
  • powiększona kość pod zębem, 
  • obecność guzka w dziąśle,
  • trudność z połykaniem.

Zębiak – diagnoza i leczenie

Zębiak diagnozowany jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Z racji, że jest to nowotwór łagodny, jego leczenie w większości przypadków jest dość proste. Zębiak leczy się tylko i wyłącznie poprzez interwencję chirurgiczną. Lekarz musi usunąć guza wraz z torebką, co pozwoli na zapobieganie ponownemu budowania się nowotworu. Wycięty fragment wysyła się do badań histopatologicznych, aby ustalić przyczynę schorzenia oraz jego naturę. Cały zabieg wykonany jest po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. W związku z tym jest bezbolesny.

Szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia pozwala uniknąć skutków powstania nowotworu, do których należy: 

  • zatrzymanie zęba stałego – nowy ząb nie ma możliwości prawidłowego rozwoju, ponieważ zębiak go blokuje,
  • rozchwianie lub przesunięcie sąsiadujących zębów,
  • zniekształcenie wyrostka zębodołowego.

Więcej informacji znajdziesz na – https://dentysta.eu/zebiaki-i-zebiniaki-diagnoza-i-leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *