Co to jest cięcie CNC?
Mechanizacja sektora przemysłowego nikogo już nie dziwi. Mogła szokować kilka dekad temu. Obecnie jednak to absolutne minimum, jeśli chodzi o prowadzenie dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem technologii, powstają nowe możliwości, jeśli chodzi o zwiększenie efektywności prac w danym parku produkcyjnym. Zarówno duże przedsiębiorstwa, jak również mniejsze firmy inwestują w nowoczesny sprzęt, który nie tylko ułatwia pracę, ale zwiększa także zakres świadczonych usług. A obok tego to, co najważniejsze, czyli wysoka jakość.
Na przestrzeni ostatnich lat bardzo spopularyzowanym rozwiązaniem stała się ogólnie nazywana technologia CNC. Ale czym właściwie są urządzenia CNC i jaką pełnią funkcję w nowoczesnym przedsiębiorstwie?
Jak działa technologia CNC?
Skrót CNC pochodzi z języka angielskiego i oznacza Computerized Numerical Control. Innymi słowy jest to nic innego, jak komputer numeryczny, który stosuje się do tego, by programować maszynę. Poprzez wprowadzenie konkretnych danych możliwa jest bardzo precyzyjna obróbka materiału. Technologię CNC szeroko wykorzystuje się przy okazji skrawania, czy frezowania różnego typu elementów. Także nowoczesne maszyny tnące, w których piłę zastępuje wiązka lasera, działają w oparciu o komputery numeryczne. Co to oznacza dla przedsiębiorcy?
Przede wszystkim większą efektywność pracy. Poprze wprowadzenie algorytmu maszyna wykonuje określoną pracę. To również przekłada się na bardzo wysoką precyzję obróbki. Dla klientów to natomiast gwarancja finalnego produktu, który w stu procentach spełni ich oczekiwania. Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość obróbki różnego typu materiałów, tak samo płyt MDF, sklejek, ale również stali nierdzewnej, czy mosiądzu. Dlatego obecnie technologia CNC stanowi absolutne minimum, jeśli chodzi o nowoczesne firmy przemysłowe.
Jednak, w jaki sposób dokładnie to rozwiązanie może wpłynąć na sektory, które nie są bezpośrednio związane z przemysłem. Co tak właściwie precyzyjne wycinanie elementów daje biurowcom, czy salonom usługowym? Okazuje się, że bardzo dużo.
Logo – nowoczesna forma reklamy
Poprze cięcie liter CNC można produkować elementy, które mają swoje zastosowanie nie tylko w sektorze ściśle powiązanym w przemyśle, na przykład branżą motoryzacyjną. Bardzo istotnym elementem prowadzenia różnego typu działalności, jest odpowiednia reklama. A ta przyjmuje formy bardzo różne. Za reklamę można uznać nawet wystrój wnętrza firmy. Ponieważ jest to wizytówka danego usługodawcy, czy kontrahenta, warto wykorzystać elementy, które podkreślą prestiż danego miejsca. I tutaj pojawia się pole do popisu dla technologi CNC.
Bardzo popularne elementy, jak logotypy, czy litery wykonane chociażby ze stali nierdzewnej, czy mosiądzu sprawdzają się zarówno w funkcji dekoracyjnej, ale też informacyjnej. Zakres materiałów, które można poddać obróbce przy pomocy plotera termicznego jest bardzo szeroki. Elementy dekoracyjne mogą być wykonane ze stali, pleksi, aluminium, czy innych. I tutaj też pozostaje sporo miejsca dla kreatywności.
Ogromna precyzja maszyn CNC pozwala na wykonanie nawet złożonych elementów przestrzennych. Takie, trójwymiarowe elementy w formie logo, czy liter, z pewnością sprawdzą się doskonale w różnego typu wnętrzach.
Dlaczego warto skorzystać z usług CNC?
Ta nowoczesna technologia, chociaż jest bardzo ceniona, to jednocześnie jej cena jest przystępna dla przeciętnego przedsiębiorcy. Wynika to z kilku aspektów. Przede wszystkim zastosowanie lasera, czy plotera termicznego, w którym elementem tnącym jest rozgrzany do 800 stopni Celsjusza drut tytanowy, obniżenie kosztów eksploatacyjnych. W standardowych urządzeniach często dochodziło do zużycia elementów tnących, jednak dzięki zaawansowanej technologii udało się znacząco zredukować, a nawet wyeliminować ten niepożądany efekt.
Istotny jest również fakt, iż jakość cięcia, nie tylko pod względem samej precyzji wykonywanych kształtów, ale też śladu, który pozostawia urządzenie, jest bardzo wysoka. Oznacza to, iż nie ma potrzeby późniejszej obróbki materiału, by był on zdatny do użytku. A to również istotny element, który składa się na ogólny koszt usługi.