#esencjainternetu

Automatyczne wyłączanie komputera w Windows 7, 8 i 10 – jak je ustawić? Poradnik krok po kroku

0 1 060

System Windows został stworzony w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiać użytkownikowi korzystanie z komputera. Wyposażono go w wiele rozmaitych i bardzo użytecznych funkcji – na przykład automatyczne wyłączanie. Można je bardzo łatwo ustawić na swoim laptopie, a następnie już tylko cieszyć się szeregiem korzyści, jakie niesie. Jak uruchomić automatyczne wyłączanie komputera?

Jak ustawić automatyczne wyłączanie komputera w Windows 7, 8 i 10?

Czasowe wyłączenie komputera ma wiele zalet. Przede wszystkim zapobiega potencjalnemu włamaniu na laptop. W pośpiechu można zapomnieć wylogować się z urządzenia i pozostawić je włączone w biurze czy na stanowisku pracy. Automatyczne wyłączanie komputera skutecznie zapobiega wyciekowi danych lub dostaniu się ważnych informacji w niepowołane ręce. Warto pamiętać, że wygaszacz ekranu w dużym stopniu oszczędza również baterię. Jest to szczególnie zauważalne przez właścicieli firm, w których codziennie korzysta się z co najmniej kilku urządzeń.

Automatyczne wyłączenia komputera – praktyczny poradnik

Automatyczne wyłączenie komputera po czasie można wygodnie ustawić zarówno za pomocą wbudowanego w oprogramowanie narzędzia, jak i pobranej aplikacji. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie szybsze i dostępne od ręki dla właścicieli komputerów z oprogramowaniem Windows. 

Windows 7

Aby ustawić automatyczne wyłączanie komputera z systemem Windows 7, wystarczy udać się do znajdującego się w menu panelu sterowania. Kolejnym krokiem jest wejście w „System i zabezpieczenia”, a następnie z rubryki „Narzędzia administracyjne” trzeba wybrać opcję „Zaplanuj zadania”.

Kolejno niezbędne jest naciśnięcie „Utwórz zadanie…”. Na ekranie pojawi się wtedy okienko, w którym wystarczy wpisać nazwę (na przykład „Wyłączanie komputera”). Warto pamiętać, że wyłączenie całego systemu wymaga uprawnień administratora. Dlatego właśnie podczas tworzenia zadania, niezbędne jest zaznaczenie okienka przy „Uruchom z najwyższymi uprawnieniami”.

Kolejnym krokiem jest wejście w zakładkę „Wyzwalacze” i wybranie „Nowy…”. Pozwoli to stworzyć zadanie, które będzie automatycznie wyłączało urządzenie o określonej porze. W tym celu trzeba zaznaczyć „Codziennie” oraz wybrać dowolną godzinę.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest automatyczne wyłączanie urządzenia, gdy jest nieużywane. Aby to zrobić trzeba wejść w zakładkę „Akcje” i utworzyć nową za pomocą przycisku „Nowa…”. Gdy pojawi się okienko tworzenia akcji, wystarczy w „Program/skrypt” wpisać „shutdown”, a w „Dodaj atrybuty” umieścić znaki „/S /F”.

Niezbędne jest jeszcze przejście do zakładki „Warunki” oraz zaznaczenie „Uruchom tylko wtedy, gdy komputer jest bezczynny”. W rubryce obok trzeba zaznaczyć, po jakim czasie nieużywany komputer ma się wyłączyć.

Ostatnim punktem jest zadbanie o to, by urządzenie się wyłączyło. W tym celu trzeba przejść do zakładki „Ustawienia” i zaznaczyć „Uruchom szybko zadanie, jeśli pominięto zaplanowane uruchomienie”, a także „Po błędzie uruchom ponownie co 30 min”.

Windows 8 oraz Windows 10

Ustawianie automatycznego wyłączania na urządzeniu z systemem Windows 8 oraz 10 minimalnie różni się od czynności na starszych modelach. Zasadniczą różnicą jest, że na początku trzeba wpisać w wyszukiwarkę systemową „Harmonogram zadań” oraz uruchomić program. Dopiero po naciśnięciu „Utwórz zadanie…” pojawi się możliwość wpisania nazwy programu (na przykład „wyłączanie komputera”).

Kolejnym krokiem jest wejście w zakładkę „Wyzwalacze” i utworzenie nowego wyzwalacza. W tym celu konieczne będzie ustawienie daty oraz godziny, a także uwzględnienie, że ma się on uruchamiać codziennie.

Następną czynnością jest utworzenie nowej akcji w zakładce „Akcje”. Wystarczy wybrać „Uruchom program”, a następnie obok pola „Program/ Skrypt” nacisnąć „Przeglądaj…” i wybrać program „shutdown.exe”.

Ponadto w rubryce „Warunki” można dodatkowo zaznaczyć „Uruchom zadanie tylko wtedy, gdy komputer jest bezczynny” oraz wybrać czas, po jakim dojdzie do wyłączenia systemu.

Czy istnieją inne metody na automatyczne wyłączenie komputera?

Inną metodą na automatyczne wyłączanie komputera będą wspomniane już wyżej specjalne aplikacje. Jedną z nich jest bardzo chętnie wybierany Shutdown8. Chociaż aplikacja początkowo została stworzona na urządzenia z systemem Windows 8, to po optymalizacji równie dobrze sprawdzi się również na nowszych komputerach. Program jest darmowy, a co więcej, zapewnia wiele różnych profili czasowych, dzięki czemu można wygodnie zaprogramować schemat wyłączania. Do innych, często stosowanych aplikacji zalicza się jeszcze choćby UnPowerIT NOW czy RTG NINJA.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor vaxy.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.