Tajemnice Messengera – poznaj 11 ciekawych funkcji i trików

Messenger nieustannie jest jednym z najchętniej wybieranych komunikatorów. Umożliwia nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, plików, nagrań i zdjęć, czy wykonywanie połączeń głosowych, ale jak się okazuje… ma również wiele ukrytych funkcji. Jakie są komendy na Messengerze? Które triki warto znać?

Tajemnice Messengera – 11 funkcji i trików, których jeszcze nie znaliście!

Komunikator Facebooka skrywa wiele tajemnic. Wśród nich są przede wszystkim triki na Messengerze. Czasami stanowią jedynie ciekawe urozmaicenie i dostarczają rozrywki użytkownikom, jednak często oprócz tego są również użyteczne i zdecydowanie poprawiają komfort korzystani z komunikatora. Dlatego warto już dzisiaj poznać wszystkie sekrety Messengera i zastosować je na co dzień.

1. Niektóre emotikony, to nie tylko emotikony

Z pewnością jest to niewielka drobnostka, jednak może sprawić wiele przyjemności osobie,  po drugiej stronie czatu. Niektóre emotikony odblokowują animację. Zalicza się do nich na przykład serduszko, księżyc czy bałwanek. W pierwszym przypadku ekran zostanie zasypany sercami, w drugim zabawnymi półksiężycami, a w ostatnim pojawią się płatki śniegu. To niewielki szczegół, który urozmaica konwersację i wywołuje uśmiech na ustach.

2. Jeszcze większy rozmiar emotikon

W prawym, dolnym rogu znajduje się emotikona czatu. Można na nią wybrać, najczęściej wykorzystywaną lub kojarzoną z daną osobą reakcję, która podkreśli nastrój oraz emocje podczas rozmowy. To jednak nie wszystko, można zmieniać rozmiar wybranej wcześniej emotikony. W tym celu wystarczy przytrzymać ją palcem, a gdy zacznie rosnąć i osiągnie pożądany rozmiar puścić.  

3. Zmiana domyślnych reakcji – spersonalizuj swoją przestrzeń

Warto poznać tajemnice Messengera, ponieważ często pozwalają one spersonalizować przestrzeń. Dzięki temu korzystanie z komunikatora jest zdecydowanie przyjemniejsze. Jeszcze do niedawna można było reagować na wiadomości przy pomocy zaledwie 6 podstawowych emotikon – serduszka oraz śmiejącej się, zdziwionej, płaczącej i zdenerwowanej buźki, a także kciuka w górę. Aby odpowiedzieć w inny sposób, niezbędne było nieco pracochłonne wybieranie emotikony z listy wszystkich dostępnych reakcji.

Obecnie można zmienić domyślne emotikony. W tym celu wystarczy przytrzymać wiadomość, na którą chce się zareagować, a następnie nacisnąć na plus przy emotikonach. Wtedy pojawi się lista wszystkich dostępnych reakcji, a nad nią niebieski napis „Dostosuj”. Po wybraniu tej opcji można dowolnie zamienić każdą emotikonę. Co więcej, tak spersonalizowane reakcje zostają ustawione jedynie dla konkretnej rozmowy, dzięki czemu można je dowolnie personalizować pomiędzy poszczególnymi czatami.

4. Zmiana motywu czatu

Ciemne tło, charakterystyczne fioletowe dymki rozmowy, a w rogu reakcja – kciuk w górę. Takie ustawienia pojawiają się automatycznie w każdym nowo rozpoczętym czacie. Prawdziwą przewagą Messengera nad innymi komunikatorami jest jednak możliwość dowolnego personalizowania poszczególnych dymków. Dzięki temu rozmowa staje się unikatowym i przyjemnym miejscem. Czat wcale nie musi wyglądać tak, jak to przewidzieli twórcy – można zmieniać jego kolor, a nawet tło. Wystarczy nacisnąć znajdujący się w prawym, górnym rogu przycisk informacji, a następnie wybrać „motyw”. Pojawi się wtedy możliwość dostosowania czatu oraz co najmniej kilka różnych motywów. W ustawieniach można wybrać zarówno kolor lub gradient dymków, jak i warianty różniące się tłem. Co więcej, co jakiś czas (szczególnie z okazji świąt lub ważniejszych wydarzeń) pojawiają się customowane motywy.

5. Messenger incognito – ukryty status aktywności

Aktywność na Messengerze jest widoczna dla wszystkich znajomych. Dla osób, które mimo wszystko pragną pozostać w trybie incognito, jest rozwiązanie – ukryty status aktywności. Dzięki temu konto nie będzie się wyświetlać wśród dostępnych osób. Aby pozostać niewidocznym, wystarczy nacisnąć na ikonkę profilu (lewy, górny róg), a następnie wybrać „Status aktywności” i przesunąć suwak.

6. Ukryte gry – poznaj rozrywkę na Messengerze

Jeszcze do niedawna olbrzymią popularnością cieszyły się ukryte gry Messengera. Dostępne były aż trzy propozycje. Po wysłaniu piłki do koszykówki uruchamiała się niewielka mini gra. Podobnie w przypadku emotikony piłki nożnej. Aby je uruchomić, wystarczyło wysłać ikonkę w czacie, a następnie dotknąć jej, żeby zostać przeniesionym do mini gry. Ostatnia gra – szachy – włączały się po wpisaniu komendy @fbchees play. Niestety tak zwane „Instant games” bezpowrotnie zniknęły z komunikatora i zostały przeniesione do sekcji Facebook Gaming.

7. Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym

Każdy, kto przy pomocy komunikatora umawiał się na spotkanie ze znajomymi, wie, że nieraz trudno jest się znaleźć. Na szczęście twórcy Messengera przewidzieli  nawet to. W komunikatorze istnieje opcja udostępnianie lokalizacji, którą można wysłać zarówno jednorazowo, jak i w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie określić czyjeś położenie na mapie.

Udostępnianie lokalizacji w Messengerze jest bardzo proste. Wystarczy wejść ikonkę czterech kropek, która znajduje się w lewym, dolnym rogu, a następnie wybrać opcję „Lokalizacja”. Wyświetli się okienko, w którym można nie tylko wyszukać konkretny adres, ale również aktualne położenie telefonu. Aby udostępnić lokalizację w czasie rzeczywistym, wystarczy wybrać niebieski przycisk, natomiast po wybraniu ikonki pinezki i wskazaniu miejsca na mapie wysłane zostanie konkretne położenie.

8. Oszczędzaj swój wzrok – włącz tryb nocny

Kolejną, przydatną drobnostką jest możliwość uruchomienia trybu nocnego. Skutecznie pozwala on oszczędzać wzrok i jest zdecydowanie wygodniejszy dla użytkowników, którzy lubią prowadzić rozmowy po zmierzchu lub przy słabym oświetleniu. Jeszcze do niedawna motyw uruchamiany był po wysłaniu emotikony księżyca, jednak teraz włącza się go w ustawieniach. W tym celu wystarczy nacisnąć swoje zdjęcie, które znajduje się w lewym, górnym rogu, a następnie wybrać funkcję „Tryb nocny”.

9. Personalizacja czatu – nicki dla znajomych

Aby jeszcze bardziej spersonalizować Messengera, wprowadzono możliwość nadawania nicków. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajomi mieli te same zabawne pseudonimy, co w rzeczywistości. Nadanie nicku jest bardzo proste – wystarczy wejść w profil rozmówcy (przycisk informacji w prawym górnym rogu), a następnie wybrać „Nicki”. Pojawi się wtedy możliwość nadania pseudonimu każdej osobie, która uczestniczy w konwersacji.

10. Prywatny czat na Messengerze?

Większość osób wybierając najlepszy komunikator, stawia przede wszystkim na jedno – prywatność. Messenger wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując tajne konwersacje. Opierają się one przede wszystkim na obustronnym szyfrowaniu. System kodowania sygnału sprawia, że wysyłanie wiadomości jest wyjątkowo bezpieczne – korzystają z niego specjaliści od informatyki na całym świecie. Co więcej, wysłanych w tajnej konwersacji plików nie da się podejrzeć na innym urządzeniu. Czyli przykładowo, jeśli użytkownik zalogowany jest na laptopie oraz na telefonie, ale wiadomość wyśle z prywatnej konwersacji na urządzeniu mobilnym, to nie będzie można jej podejrzeć na PC. Warto wspomnieć również, że czat nie może zostać sprawdzony ani przez organy ścigania, ani nawet przez samego twórcę Messegera – Facebooka. Po opuszczeniu czatu nie zostanie po nim najmniejszy ślad. 

Aby wysłać zaszyfrowaną wiadomość, wystarczy udać się do profilu rozmówcy (przycisk informacji w prawym górnym rogu), a następnie wybrać przycisk „Przejdź do tajnej konwersacji” opatrzony symbolem kłódki. Po tym można swobodnie przystąpić do korzystania z prywatnego czatu.

11. Wyszukiwarka Messengera

Ukryte funkcje Messengera w wielu przypadkach są bardzo praktyczne. Tak jest choćby w przypadku opcji wyszukiwania istotnych treści w konwersacji. Komunikator został wyposażony w niewielką wyszukiwarkę, która umożliwi znalezienie dowolnej frazy i przeszuka cały czat.

Aby znaleźć wybraną treść, wystarczy udać się do konwersacji, wejść w ikonkę informacji, a następnie wybrać „Szukaj w konwersacji”. Pojawi się okienko, w które wystarczy wpisać dowolną frazę. Dzięki temu użytkownik uzyska dostęp do wszystkich pasujących wiadomości, a po wybraniu jednej z nich – zostanie przeniesiony do odpowiedniego miejsca konwersacji, bez konieczności żmudnego scrollowania.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor vaxy.pl

internetmessenger
Comments (0)
Add Comment