Rootowanie telefonu – co to jest i kiedy należy to zrobić?

Rootowanie to termin, który pochodzi z języka angielskiego. Dosłowne tłumaczenie oznacza „korzeń”, chociaż można też powiedzieć, iż chodzi o rdzeń, który jednak tłumaczy się jako „core”.

Każdy telefon posiada pewną ilość aplikacji, które zostały wgrane domyślnie. Pozwalają na wykonywanie podstawowych czynności, czy po prostu obsługę urządzenia. Część z nich nie jest widoczna w normalnym trybie. Oznacza to, że aplikacje są niewidoczne lub posiadają zabezpieczenia, które uniemożliwią chociażby ich usunięcie.

Czasem jednak okazuje się, że pewna ich część po prostu niepotrzebnie zajmuje dostępną w telefonie pamięć wewnętrzną. Jak można w takiej sytuacji się ich pozbyć? Pomóc może rootowanie telefonu. Jak przeprowadza się taką czynność i na czym ona polega?

Rootowanie telefonu – na czym polega?

Przede wszystkim co to jest rootowanie? To nic innego jak dostęp do aplikacji z poziomu systemu, na którym działa dane urządzenie. Innymi słowy to dogłębny wgląd we wszystkie pliki, które dostępne są w pamięci. W niektórych sytuacjach staje się to koniecznie, by móc przeprowadzić poszczególne procesy.

Warto także odpowiedzieć, dlaczego część plików, które dostępne są w telefonie, jest ukryta. Przyczyna jest dość prosta. Każdy system operacyjny, niezależnie od tego, czy chodzi i komputer, czy urządzenie mobilne, posiada pewien zestaw plików, które mają krytyczne znaczenie dla poprawnego działania software. W przypadku uszkodzenia lub usunięcia poszczególnych z nich może okazać się, że urządzenie przestanie działać w sposób efektywny. Mogą pojawić się także różnego rodzaju błędy, a nawet wszystko może doprowadzić do tego, że system będzie trzeba reinstalować. Co również powoduje ryzyko utraty danych, które znajdują się w pamięci telefonu. Dlatego też warto korzystać z kart pamięci, które są stosunkowo pojemne i w niskiej cenie, a jednocześnie zmniejszają ryzyko utraty danych w obliczu jakiegoś błędu, czy po prostu uszkodzenia telefonu.

Aby mieć wgląd we wszystkie pliki, które dostępne są na telefonie, należy działać z poziomu administratora. Wyjściowo jednak żaden użytkownik swojego telefonu takich uprawnień nie posiada, ze wspomnianych wyżej przyczyn. Nie oznacza to, że takiego dostępu nie można uzyskać, należy po prostu wiedzieć, w jaki sposób można to zrobić. I tym właśnie jest rootowanie. Czyli pełnym dostępem do plików systemowych, jak też możliwością zarządzania nimi.

Rootowanie telefonu – co daje?

Jak wiadomo, szereg urządzeń posiada określone właściwości, funkcje oraz sposób użytkowania. Dotyczy to tak samo PC, laptopów, samochodów, czy właśnie smartfonów. W gruncie rzeczy rootowanie nie jest czynnością, którą trzeba, czy należy bezwzględnie wykonać. Tak naprawdę jest ona dla zajawkowiczów, którzy wiedzą, że ich urządzenie stać na więcej. Można powiedzieć, że rootowanie telefonu to taki trochę tuning, podkręcenie wydajności, czy uzyskanie większych możliwości. Nie zawsze jednak jest to do końca zgodne z przeznaczeniem. W końcu nie bez powodu wyjściowy stan telefonu jest taki, a nie inny.

Każdy telefon posiada określony typ systemu. W niektórych sytuacjach, podobnie jak chociażby w Windows, software jest regularnie aktualizowany. Jednak jak wiadomo, może to doprowadzić do tego, że urządzenie po prostu zamula. Aplikacje otwierają się wolniej, ekran dotykowy potrzebuje chwilę czasu, żeby załapać, że właśnie wykonaliśmy jakąś czynność. Rootowanie pozwoli na instalację lżejszej wersji systemu, co przełoży się na sprawniejsze działanie telefonu przez mniejszą ilość nakładek, czy aplikacji systemowych.

Rootowanie telefonu z systemem Android – krok po kroku

Rootowanie systemu android składa się z kilku etapów. Nic dziwnego, że większość użytkowników telefonów albo nie słyszało nigdy o tym zabiegu lub nigdy go nie próbowało. Po prostu jeśli nie ma faktycznej potrzeby przeprowadzenia tego procesu, nie ma sensu go wykonywać. Dostęp do systemu z poziomu admina może pociągać za sobą pewne konsekwencje. Jedną z nich jest utrudniona płatność zbliżeniowa telefonem. Chodzi o technologię NFC. Także apki bankowe mogą mieć trudności z działaniem na telefonie, który był zrootowany.

Jeśli interesuje Cię jak zrobić rootowanie androida, wskazówki znajdują się poniżej. Warto tylko wspomnieć, że metoda ta może nieco się różnić, w zależności od modelu telefonu.

  1. Pierwszym krokiem jest włączenie telefonu w trybie Recorvery, czyli coś jak odzyskiwanie systemu. Aby było to możliwe w pierwszej kolejności wyłączamy telefon, a następnie ponownie włączamy go poprzez kombinację przycisków Power (przeznaczony do włączenia telefonu) oraz Volume Up, którym telefon podgłaśniamy. Oba przyciski należy jednocześnie przytrzymać.
  2. Kolejny krok to po prostu przygotowanie urządzenia do wgrania autorskiego Recorvery, czyli odzyskiwania systemu. Adekwatny do urządzenia Recorvery można ściągnąć z autoryzowanej strony.
  3. Wgraj Recorvery na telefon za pomocą USB. Jest to tzw. debugowanie USB. Wszelkie, niezbędne informacje znajdują się w instrukcji obsługi telefonu. Proces ten może nieco się różnić w zależności od modelu, dlatego warto zapoznać się z wszelkimi, przedstawionymi przez producentami informacjami. Aplikacja do Recorvery, którą także wykorzystuje się podczas rootowania to TWRP o rozszerzeniu .img I taki właśnie plik należy rozpakować na komputerze, a następnie połączyć z nim telefon za pomocą USB i przenieść plik.
  4. Teraz można już uruchomić aplikację, która daje dostęp do szeregu opcji, których nie mieliśmy z podstawowego poziomu obsługi telefonu. Warto także wykonać kopię zapasową systemu, zanim przejdzie się do kolejnych czynności. Może okazać się to pomocne w sytuacji, gdy podczas rootowania coś pójdzie nie tak.
  5. Aby móc wykonać rootowanie w odpowiedni sposób, niezbędna staje się aplikacja przeznaczona do tego celu, jak również dedykowana systemowi Android. Jedną z nich jest MAGIKS, która dostępna jest w Google Play Store. Z poziomu tej aplikacji można uzyskać uprawnienia administratora, ale także pobrać przydatne aplikacje do Androida, które znajdują się na stronie oficjalnej.

Jak widać, proces sam w sobie wydaje się prosty. Wystarczy wyłączyć telefon, uruchomić go w trybie odzyskiwania danych. Następnie na komputer pograć autorską aplikację do przeprowadzenia odzysku danych. Wgrać ją na telefon, zaopatrzyć się w aplikację do rootowania dostępną na Google Play Store i można cieszyć się uprawnieniami administratora na telefonie.

Rootowanie telefonu z system iOS – krok po kroku

Jeśli poszukiwałeś informacji na temat tego, ja zrootować iOS, czyli system operacyjny w iPhonach, możliwe, iż nie wiedziałeś, że proces nazywa się po prostu Jailbreak. Nazwa dość specyficzna, jednak w pewien sposób wskazuje, że taka ucieczka spod jarzma standardowych ustawień telefonów nie jest do końca legitna, a producent nie bez powodu utrudnił dostęp do pewnych plików systemowych, czy bardziej zaawansowanych funkcji telefonu. Niemniej, rootowanie iOS jest jak najbardziej możliwe. W jaki sposób można to zrobić?

  1. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby możliwe było rootowanie systemu iOS jest usunięcie aktualizacji lub update systemu. Najlepiej po prostu pobrać najnowszą, możliwą łatkę. Inaczej skorzystanie z Jailbreak czyli rootowania nie będzie możliwe.
  2. Drugi krok to apka AltStore. Ważne! Jest dostępna na stronie producenta, a nie, jak większość apek dla iPhone w AppStore. Wszelkie, pobrane pliki należy zainstalować na komputerze.
  3. Kiedy aplikacja jest już dostępna na komputerze, należy ją zainstalować. Potem oczywiście podłączamy telefon do komputera.
  4. Warto sprawdzić, czy iPhone jest widoczny dla iCloude, a następnie odpalic AltService – program dostępny jest w folderze z zainstalowaną aplikacją. Należy wybrać następnie opcję „Install AltStore”.
  5. Teraz możemy już odłączyć telefon od komputera, a następnie na iPhone wejść w apkę AltStore. Następnie trzeba zalogować się na Apple ID.
  6. Kolejny krok to wejście na stronę Unc0ver.dev. Wybieramy dostępną opcję „Install on AltStore”. W świeżo zainstalowanej apce będzie opcja „Jailbreak”, którą wybieramy. I to by było na tyle. Można już działać na telefonie z poziomu admina.

Rootowanie telefonu z innymi systemami – czym się różni?

W dużej mierze pozwala to na przyśpieszenie tego, jak działa telefon. W szczególności sposób ten sprawdza się w przypadku starszych modeli, dla których najnowsze systemy operacyjne są po prostu zbyt wymagające. Z poziomu root można dokonać reinstalacji software na dowolny.

Rootować smartfona – czy warto to robić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sporo zależy od tego, jaki mamy w tym cel. Z pewnością rootowanie to nie jest opcja, którą można ot, tak, pobawić się, ponieważ pozwala na wprowadzenie w telefonie poważnych zmian.

Czy rootowanie telefonu może być niebezpieczne dla telefonu?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że rootowanie to takie trochę włamanie się do systemu operacyjnego telefonu. A to oznacza naruszenie jego zasad bezpieczeństwa. Jak to było powiedziane w Spider-manie: „Wielka siła wiąże się z wielką odpowiedzialnością” i tak jest również w przypadku zarządzania telefonem z poziomu administratora. Istnieje szereg zagrożeń, między innymi nieumiejętne podkręcenie obrotów procesora, które mogą prowadzić do jego przeciążenia. Pojawia się ryzyko utraty danych, czy problemów z użytkowaniem systemu operacyjnego, jeśli zostaną w nim wprowadzone spore zmiany.

Ile kosztuje rootowanie telefonu?

O ile wykonujemy go samodzielnie, rootowanie nic nas nie kosztuje poza czasem i pewnym ryzykiem. W przypadku zlecenia takiej czynności profesjonaliście, koszt waha się najczęściej od 100 do 300 złotych. Mamy jednak pewność, że telefonem zajmuje się osoba, która wie, co robi.

Jak cofnąć proces rootowania telefonu?

W przypadku, kiedy postępuje się wedle standardowej procedury, po zrootowaniu smartfona z Androidem, na telefonie pojawia się aplikacja SuperSU. I to z jej poziomu można po prostu w pełni odrootować telefon.

Także na system iOS wystarczy skorzystać z aplikacji do Jailbreak, w której jest opcja odrootowania telefonu.

 

 

 

 

 

 

Comments (0)
Add Comment