Prosty przepis na sok z czarnego bzu

Czarny bez to krzewy, które wiosną kwitną i są obsypane białymi kwiatami o dosyć intensywnym zapachu. Jesienią te kwiaty zamieniają się w małe, czarne kulki. To owoce czarnego bzu. Zarówno kwiat czarnego bzu, kora jak również jego owoce posiadają właściwości lecznicze, dlatego bardzo często wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Bardzo popularny w domowej apteczce stają się soki i syropy z czarnego bzu. Dlaczego? Po pierwsze jest banalnie prosty w przygotowaniu. Po drugie syropy dostępny w aptekach zawierają jedynie do 35% naturalnego soku z owoców czarnego bzu i ogromne ilości cukru.

 

Czarny bez: właściwości i działanie

 

Czarny bez nie tylko zwalcza gorączkę i łagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcją. Najsilniejsze właściwości lecznicze mają kwiaty i owoce czarnego bzu

 

Kwiaty czarnego bzu zawierają dużo kwasów fenolowych i  flawonoidów, a także kwasy organiczne, sterole, olejki, sole mineralne. Takie zestawienie składników ma właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Ponadto działają też moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych i poprawiają ich elastyczność. Ze względu na właściwości przeciwzapalne stosuje się je także do płukania chorego gardła i okładów przy zapaleniu spojówek.

 

Owoce czarnego bzu posiadają znacznie więcej cennych składników: m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witamina C i prowitamina A, sole mineralne. Poza właściwościami napotnymi i moczopędnymi mają też lekko przeczyszczające i przeciwbólowe działanie. Należą do tak zwanych środków czyszczących krew, poleca się je jako lek odtruwający i pomagający usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny w chorobach reumatycznych i skórnych. Owoce czarnego bzu są też stosowane w stanach zapalnych żołądka i jelit, a także jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej.

 

bezczarny bez
Comments (0)
Add Comment