Krawat czy muszka od czego zależy wybór?

Męska garderoba wydaje się zdecydowanie mniej skomplikowana od damskiej szafy ubrań. Niemniej jednak dobór odpowiednich dodatków do koszuli i stylizacji oficjalnych, wizytowych, czy wieczorowych nie jest sprawą łatwą.


Z naszych obserwacji wynika, że Panowie często mają problem z wyborem krawat czy muszka oraz co z czym łączyć, a także odpowiedniego dopasowania kolorystycznego tych dodatków do koszuli oraz całości garderoby.

Krawat zawsze na czasie

Krawat zazwyczaj kojarzy się z ubiorem formalnym, gdzie wymagana jest elegancja i nadanie właściwego tonu. Obecnie również ten dodatek ubierany jest przez Panów do nieformalnych stylizacji koszul typu casual. Z tego też względu noszony jest na co dzień i na specjalne okazje wymagające ubiory określanego, jako dress code. Dlatego każdy mężczyzna powinien mieć go w szafie.
Kwestia tkwi w szczegółach. Jak mawiał Oskar Wilde: „Odpowiednio związany i dobrany do garnituru, jest pierwszym poważnym krokiem w życiu mężczyzny”. Z tego też względu dobór odpowiedniego krawatu do męskiej kreacji jest tutaj kluczowym elementem.

Do strojów nieformalnych dedykowane są modele uszyte z wełny, knity (krawaty dziergane), a także obecnie dość popularnych materiałów typu lateks czy skóra ekologiczna lub zamsz. Wprowadzają one większy luz i podkreślają niezobowiązującą stylizację całego zestawu, a przy tym nadając męskiego charakteru Panu, lubiącemu nosić koszule i krawaty. Do tego typu zestawień idealnie komponują się koszule lniane, elanobawełniane w letnie i wiosenne dni, a na jesienną słotę i zimę uszyte z wełny lub flaneli. Taką stylizację casual doskonale uzupełniają marynarki z wełny oraz dżinsy, przedstawiając eleganckiego mężczyznę na luzie, który korzysta z uroków życia np. na urlopie.

Na formalne i bardziej wizytowe okazje dedykowane są krawaty z bardziej delikatnych i szykownych tkanin, takich jak z np. jedwabiu. Tam, gdzie mamy do czynienia z formalnym ubiorem dress code, do ciemnego garnituru zawsze powinien towarzyszyć szykowny i elegancki krawat. Zatem elegancki krawat na przyjęcia, spotkania biznesowe, wesela, uroczystości i formalne kolacje oraz w pracy, gdzie obowiązuje ubiór formalny (dress code).

Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego krawatu do ubioru:


Do jasnych koszul zakładamy ciemniejsze krawaty, a ich kolor powinien być bardziej intensywny niż marynarka. Przy szerokich klapach marynarki dopasowujemy szerokie krawaty i odwrotnie. Każdy mężczyzna powinien umieć wiązać krawat, tylko zawiązany prawidłowo nadaje klasy i szyku. Należy przy tym pamiętać, iż właściwie założony powinien sięgać do połowy paska od klamry.

Muszka wraca do łask

Dawniej elegancki mężczyzna nigdy nie pojawiał się bez smokingu i muszki na wytwornych przyjęciach czy w teatralnej loży. Kiedy nastąpiło większa frywolność obyczajów, muszka stała się nieodzownym elementem ubioru tylko jednostek. Panów, którzy w ten sposób chcieli podkreślić swoją indywidualność, inteligencję i przywiązanie do tradycji kulturowej minionej epoki.

Obecnie muszka znowu wraca do łask i to w wielu formach i wzorach. Wielu Panów się przekonuje, że to świetna alternatywa dla krawata i to na wiele okazji. Ponadto daje tak naprawdę więcej możliwości, a przy tym jest wygodniejsza. Niemniej jednak jej wiązanie nie jest prostą sprawą i wymaga precyzji oraz doświadczenia jak w przypadku krawata. Jednak obecnie przyjęły się nie tylko do smokingu, czy fraka, ale też do garnituru, jako element codziennego dress code’u.

Wyróżniamy następujące rodzaje muszek: diament, motyl i nietoperz. Co do kolorów, form i materiałów to mamy obecnie ich różnorodność, co sprawia, że są idealnym dodatkiem nie tylko do fraka czy smokingu, ale też fantastycznie wpisują się w ciekawe stylizacje modowe, które również uzurpują sobie Panie.

Zatem doskonale pasują do dziennych stylizacji, w zestawach z koszulami casual, czy dżinsowymi i w połączeniu ze swetrem, a także bluzą.

Muszka, jako klasyczny dodatek również króluje na oficjalnych spotkaniach do garnituru zamiast krawata tam, gdzie obowiązuje dress code. A już na pewno na spotkaniach o bardziej formalnym charakterze, takich jak white tie, czy black tie, gdzie frak jest nieodzownym elementem męskiej stylizacji.

Jak nosimy muchę:

-Obowiązkowo przy smokingu czy fraku
– Do ubiorów casual możemy dobrać muchy z każdych możliwych tkanin: wełny, dżinsu, jedwabiu, a nawet materiałów poliestrowych.
– obecnie na rynku mamy muchy już na gotowo wiązane, które wystarczy tylko założyć. Co jest zdecydowanie wygodniejsze niż ubieranie krawatu.
– muchy pasują do wszystkich rodzajów koszul: z kołnierzykiem klasycznym, wąskim, szerokim, a także button down.
– Jeżeli kochasz kamizelki do marynarki, to mucha jest idealnym rozwiązaniem. Taka forma eleganckiej stylizacji jest również polecana Panom z brzuszkami, którzy zazwyczaj krawatem zakrywają swój wydatny brzuch i często za ciasną koszulę.
– szerokość muchy powinna odpowiadać szerokości pomiędzy zewnętrznymi kącikami oczu. Ponadto jej rozmiar powinien być dobrze dopasowany do szyi. Zbyt długa daje dużą kokardę, a zbyt krótka jest trudna do zawiązania.
Mucha jest idealnym rozwiązaniem dla Panów, którzy dbają o swój elegancki wygląd, a nie lubią nosić krawatów. Ten element dopełnienia męskiego stroju doskonale zastąpi krawat. Niemniej jednak wybór między muchą a krawatem, tak naprawdę w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji samych Panów.

elegancjagarniurkrawatstylubiór
Comments (0)
Add Comment