Korposzczury – czy praca w korpo jest dobra dla zdrowia?

Praca w korporacji to dla jednych idealna ścieżka kariery i rozwoju zawodowego, a dla drugich to sposób na utratę własnej osobowości i człowieczeństwa. Korporacja budzi wiele kontrowersji i sprzeczności. Jedni ją chwalą, a drudzy wręcz nienawidzą.


Korposzczury tak określa się mianem pracowników wielkich międzynarodowych przedsiębiorstw ludzi, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces, a przysłowiowy „wyścig szczurów” jest ich często jedynym celem życiowym, w którego kierunku podążają. Korporacje są często demonizowane i pełne odczłowieczonych pracoholików. Samo określenie jest pejoratywne. A co uważają na ten temat ludzie, którzy zetknęli się ze stylem pracy w korporacji.

Korporacja jako wielka rodzina zawodowa

Niewątpliwie duże koncerny międzynarodowe za cel stawiają sobie rozwój swojej marki, bycie konkurencyjnymi na rynkach światowych, a co najważniejsze wytwarzać produkty i dobra potrzebne ludziom. Za tym stoją setki, a nawet tysiące ludzi, którzy pracują na jej sukces. Cele rozwojowe są bliskie każdej firmie, zarówno tej dużej, jak i małej i nie ma temu co się dziwić. W każdej organizacji zespół tworzy swego rodzaju rodzinę, która wspólnie realizuje cele statusowe firmy. Niemniej jednak diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak duże koncerny podchodzą do tej sprawy i w jaki sposób to realizują w swojej polityce firmowej.

Korporacja a środowisko pracy

Wszystko zależy od branży, a przede wszystkim od ludzi, którzy tam pracują. Kadra zarządzająca ma największy wpływ na środowisko otoczenia pracy. Jacy są managerowie, dyrektorzy i prezesi, taki tworzą image tego środowiska. Jeżeli mamy do czynienia z ludźmi, którzy za swój priorytet stawiają sobie iście po trupach do celu, to nie oczekuj, że twoi przełożeni i bezpośredni pracownicy będą dla ciebie wyrozumiali. Taki obozowy tryb pracy, gdzie liczą się tylko wyniki, nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Generalnie odporność na stres staje się największym atutem potencjalnego kandydata. Gdzie terminy gonią terminy, na wszystko masz za mało czasu, albo w ogóle go nie masz. Przy tym praca w nadgodzinach, aby wykonać projekt w nieludzko krótkim terminie. To są warunki pracy w korpo.

Niemniej jednak, jak już wcześniej podkreśliłam, wszystko zależy od ludzi. Jeżeli twoi przełożeni i współpracownicy mają wysoki poziomem kultury i szacunku do drugiego człowieka, to masz fantastyczną drużynę, która dba nie tylko o własne interesy, ale też całego zespołu. Taki zespół jest jak jedna rodzina, pomimo stresującej pracy pod presją czasu, atmosfera i styl pracy z ludźmi, którzy działają wspólnie, pomagają sobie na wzajem, a co najważniejsze wzajemnie się wspierają, niweluje stres i pobudza do działania w przyjaznym środowisku. To zaś prowadzi do fantastycznych wyników i sukcesu całej grupy, a nie tylko jednostki. Taki styl zarządzania jest obecnie bardzo preferowany, a specjalistyczne kursy managerów i kadry zarządzającej, organizowane przez specjalistów od public relations z zewnątrz, mają zmienić ich politykę działania i ukazać inne tory zarządzania zasobami ludzkimi, które mogą przynieść dużo lepsze efekty niż tradycyjny zakodowany system, skierowany tylko na wyniki,  zapominający o ludzkiej cząstce, która jest zasobem budującym te działania.

Czy korpo jest złe?

Zatem negatywne opinie na temat korporacji wynikają z polityki personalnej prowadzonej przez ludzi, którzy tam pracują i mają wpływ na rozwój firmy. Nie sama korporacja jest demoniczna, ale demonizmem są zasady zarządzania  prowadzone wobec pracowników w danej firmie. Jeżeli ludzie tam pracujący czują się niewolnikami i muszą uważać na każdym kroku, co robią, to praca w takim środowisku wcześniej czy później odbije się na zdrowiu. Natomiast gdy mają pełną autonomię działania i są częścią wielkiej rodziny, która daje im Powera i wsparcia, przy okazji umie docenić i zagospodarować ich naturalne umiejętności, to mogą zupełnie zdrowi i pełni sił wejść na wyżyny swojego talentu. Nowe trendy zarządzania na pewno zmienią sposób opiniowania korporacji.

Comments (0)
Add Comment