Jak przyspieszyć komputer z systemem Windows 10? 15 sposobów

Wieszający się komputer – zmora każdego użytkownika. Nic tak nie potrafi zdenerwować, jak nieustannie zacinająca się treść. Uniemożliwia to nie tylko surfowanie po Internecie, ale nawet przeglądanie plików znajdujących się na komputerze. Na szczęście wydajność w przypadku komputerów można skutecznie poprawić. Co zrobić, gdy laptop działa wolniej? Jak przyspieszyć Windows 10? 

Komputer z systemem Windows 10 – jak go przyśpieszyć?

Dobrą wiadomością jest nie tylko to, że urządzenie da się skutecznie przyśpieszyć, ale również to, że można to zrobić całkowicie samodzielnie w domu – spokojnie poradzą sobie z tym nawet osoby początkujące. Co więcej, przyspieszenie komputera Win 10 może odbyć się na co najmniej kilka sposobów. Jak przyspieszyć komputer Windows 10?

1. Ponowne uruchomienie komputera

Przyspieszanie Windows 10 nie zawsze jest skomplikowaną procedurą. Czasami wystarczy jedynie ponownie uruchomić komputer. Tylko tyle i aż tyle. Zdarza się, że użytkownicy nie wyłączają w ogóle swojego PC, a urządzenie nieustannie pozostaje w trybie uśpienia. Niestety znacznie obciąża to pamięć, a wszelkie dane programów oraz bieżące zadania skutecznie spowalniają cały system, a także codzienne czynności. Warto możliwie, jak najczęściej wyłączać komputer (najlepiej robić to regularnie), dzięki czemu urządzenie będzie na bieżąco odświeżać pamięć. Dlatego właśnie, w przypadku utraty wydajności systemu Windows 10, powinno się w pierwszej kolejności ponownie uruchomić PC.

2. Duże opóźnienie dla komputera – zaległe aktualizacje

Nie każdy użytkownik regularnie aktualizuje oprogramowanie w swoim PC. Niestety często prowadzi to do nawarstwiających się błędów i nienaprawionych problemów. Aby tego uniknąć, wystarczy pilnować najnowszych aktualizacji oraz pobierać je na komputer. Pozwolą one skutecznie zwiększyć wydajność urządzenia, wprowadzić zmiany i naprawić błędy. Można samodzielnie sprawdzić najnowsze aktualizacje, które czekają do pobrania. W tym celu wystarczy otworzyć menu Windows, wejść w ustawienia i wybrać zakładkę „Aktualizacja i zabezpieczenia”. Kolejnym krokiem jest wybranie „Windows Update” i naciśnięcie „Sprawdź aktualizacje”. Na ekranie pojawi się informacja czy system jest aktualny lub czy są dostępne uaktualnienia – wtedy niezbędne jest naciśnięcie „Zainstaluj teraz” i, opcjonalnie, ponowne uruchomienie laptopa. Po takim zabiegu urządzenie powinno działać szybciej i wydajniej. 

3. Aplikacje w tle = obciążenie dla całego systemu

Bardzo często zdarza się, że podczas obsługi komputera jednocześnie w tle działają niektóre aplikacje. W wielu przypadkach wiąże się z tym znaczne obciążenie pamięci oraz procesora. Na szczęście sekretną działalność programów można łatwo sprawdzić. W tym celu wystarczy nacisnąć Ctrl+Alt+Delete. Na ekranie pojawi się Menedżer zadań. Pozwala on podejrzeć listę wszystkich uruchomionych aplikacji. Aby dowiedzieć się więcej, trzeba wybrać przycisk „Więcej szczegółów”. Po wybraniu kolumny „Procesy” można podejrzeć „Procesy w tle”. Dzięki temu można zatrzymać dominujące w statystykach zadanie, które pogarsza wydajność. Wystarczy nacisnąć dany proces, a następnie zakończyć zadanie.

4. Jak sprawdzić, czy komputer jest zawirusowany?

Inną, jedną z częściej pojawiających się, przyczyn obniżonej wydajności jest zawirusowanie urządzenia. Niestety niechciane oprogramowania skutecznie spowalniają PC. Aby sprawdzić, czy na komputerze znajdują się wirusy, najlepiej będzie przeskanować cały system przy pomocy wybranego programu antywirusowego. Można skorzystać również z domyślnego dla Windowsa 10 antywirusa Windows Defender. Oprogramowanie nie tylko wykryje, ale również usunie wszelkie złośliwe aplikacje, które opóźniają działanie komputera.

5. Automatyczne uruchamianie programów

Podczas uruchamiania komputera, nieświadomie dla użytkownika włączanych jest jednocześnie wiele programów instalacyjnych. Niestety takie nawarstwienie uruchamianych aplikacji może skutecznie obciążyć system i spowolnić działanie urządzenia. Aby temu zapobiec, warto udać się do Menedżera zadań, a następnie wybrać zakładkę „Uruchamianie”. Program pozwoli odczytać, które informacje mają największy wpływ na uruchamianie komputera. Można je manualnie wyłączyć, a tym samym poprawić wydajność PC.

6. Wcale nie takie potrzebne efekty specjalne

System Windows 10 słynie z dużej ilości efektów specjalnych, animacji oraz efekty przeźroczystości, dzięki którym oprogramowanie jest przyjemne dla użytkownika. Niemniej oprócz atrakcyjności wizualnej mogą one również skutecznie spowolnić komputer. Dlatego właśnie, żeby poprawić wydajność, można zdecydować się, żeby wyłączyć wszelkie efekty, które nie są niezbędne podczas korzystania z PC. Aby to zrobić, trzeba udać się do panelu sterowania i kliknąć „System i zabezpieczenia”. Kolejnym krokiem jest wejście w „System”, a następnie „Zaawansowane ustawienia systemu”. Na ekranie pojawi się rubryka „Wydajność” i wystarczy już tylko wybrać „Ustawienia…”, żeby zyskać pełną kontrolę na listą efektów wizualnych, które można dowolnie włączać lub wyłączać.

7. Pamięć RAM – klucz do sukcesu

Minimalna ilość pamięci, którą potrzebuje Windows 10, aby móc sprawnie działać to 4 GB. Mimo to nieraz okazuje się, że pojawiają się duże obciążenia. Można je zlikwidować, poprzez rozbudowę pamięci RAM. Parametry – typ oraz standard – pamięci można sprawdzić w Menedżerze zadań w zakładce „Wydajność”. Wymianę RAM można przeprowadzić samodzielnie lub udać się do specjalisty.

8. Program do wyczyszczenia systemu

Aby przyśpieszyć komputer z systemem Windows 10, można posiłkować się również aplikacjami przeznaczonymi do czyszczenia PC. Dostępne są różne, darmowe programy, które zajmą się usunięciem niepotrzebnych informacji czy linków, niechcianych informacji, uporządkują logi, usuną historię wyszukiwania, a także wiele innych.

9. Konserwacja systemu – rozwiązanie na miarę Windows 10

W dbaniu o najlepszą wydajność komputera niezwykle ważna jest regularna konserwacja systemu. Komputery z systemem Windows przeprowadzają ją automatycznie – defragmentują dysk twardy, skanują w poszukiwaniu wirusów, a także sprawdzają najnowsze aktualizacje. Niemniej w przypadku pogorszonej wydajności można manualnie zlecić konserwację serwisu. W tym celu wystarczy udać się do panelu sterowania, a następnie wybrać przycisk „Zabezpieczenia i konserwacja”. Później w opcjach konserwacji trzeba już tylko nacisnąć „Uruchom konserwację”.  

10. Wymiana starego dysku SSD – modernizacja pamięci masowej

Aby nieco poprawić wydajność komputera, można zdecydować się na zmodernizowanie pamięci masowej. Wymiana starego dysku HDD na nośnik SSD pozwoli przyśpieszyć czas reagowania systemu oraz polepszyć jego pracę. Aby dopasować odpowiedni dysk SSD, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar, format oraz zwrócić uwagę na wymagania systemowe konkretnego komputera.

11. Brak indeksowania to większa wydajność

System nieustannie skanuje zasoby urządzenia – nosi to nazwę indeksowania. W tym celu angażowana jest spora część komputera. Aby zwiększyć wydajność, można wyłączyć indeksowanie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę systemową komendę „services.msc”, a następnie odszukać na liście usługę „Windows Search” i zatrzymać ją.

12. Niepotrzebne bloatware i crapware

W pamięci przechowywania wielu komputerów można znaleźć tak zwane bloatware i crapware. Jest to nic innego, jak oprogramowanie innych firm (przeważnie zainstalowane automatycznie przez producenta urządzenia), z którego rzadko lub praktycznie wcale się nie korzysta, a które zajmuje niemało miejsca. Niepotrzebne pliki można ręcznie usunąć – służy do tego „Panel sterowania”. W zakładce „Programy i funkcje” wystarczy odinstalować dany program.

13. Nowy plan zasilania – wysoka wydajność

Przyspieszenie Windows 10 może odbywać się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zmiana planu zasilania. Jako domyślny tryb w Windowsie 10 został ustawiony „Zrównoważony”, który balansuje między energooszczędnością a wydajnym korzystaniem z urządzenia. Można ją jednak poprawić, wybierając funkcję „Wysoka wydajność”. Choć w tym przypadku bateria może wystarczać na krócej, z pewnością system będzie działać sprawniej. Plan zasilania można znaleźć, wchodząc w „Panel sterowania”, a następnie w „Sprzęt i dźwięk”.

14. Synchronizować OneDrive, czy nie?

U wielu użytkowników system może być przeciążony na skutek tworzenia kopii zapasowej. Jest ona potrzebna – szczególnie w razie przypadkowego utracenia wszystkich danych – jednak osoby, którym zależy na maksymalnej wydajności, mogą z niej zrezygnować. Automatyczne kopiowanie plików można łatwo zatrzymać. W tym celu wystarczy wejść w „Ustawienia”, a następnie zakładkę „Aktualizacja i zabezpieczenia”. Na ekranie pojawi się „Kopia zapasowa” – wystarczy wyłączyć automatyczne tworzenie kopii plików.

15. Optymalizacja Windows 10 – wyłączenie porad i wskazówek

System może być nadmiernie opóźniany również przez automatycznie wyświetlane porady i wskazówki. Aby zwiększyć wydajność, można je łatwo wyłączyć. Po wejściu w ustawienia wystarczy wybrać zakładkę „System”, a następnie „Powiadomienia i akcje”. Wyłączenie porad odbywa się przez odhaczenie punktu „Porady, wskazówki, i sugestie podczas korzystania z systemu Windows”.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor vaxy.pl

komputerywindows
Comments (0)
Add Comment