Jak podłączyć laptopa do telewizora? Wszystkie możliwe sposoby

Tak naprawdę sposoby, jeśli chodzi o podłączenie laptopa do telewizora są niemal identyczne jak w przypadku stacjonarek. Wszystko dlatego, że przenośne kompy posiadają niemal te same podzespoły, jak też różnego typu gniazda, które są po prostu bardziej upchane w stosunkowo niewielkiej obudowie. Z tej również racji warto zadbać o odpowiednie chłodzenie urządzenia. Zbyt duża bliskość poszczególnych elementów, jak procesor, czy karta graficzna, może doprowadzić do przegrzania sprzętu. Ale nie o tym dzisiaj. W końcu chodzi o to, jak podłączyć laptop do telewizora.

Dlaczego warto połączyć laptopa z telewizorem?

Odpowiedzi na to pytanie jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na możliwości, jakie dają współczesne sprzęty. Nowoczesne procesory, wysokiej jakości, naprawdę wysokiej jakości karty graficzne, które zapewniają jakość FullHD i pozwalają rozgrywkę w najnowsze propozycje ze świata gier. A same gierki? Po prostu miód, cud i malina. Dopracowane pod każdym kątem, bardzo detaliczne i realistyczne. Jednak pozostaje jeden, mały mankament. Jak cieszyć się cudowną grafiką, animacjami, cut scenkami, nad którymi pracowano setki godzin, gdy dysponuje się ekranem, w który wyposażony jest laptop? Nie chodzi tutaj o jego jakość, ale przekątną. Z przyczyn oczywistych, czyli z uwagi, że laptop, w domyśle, to przede wszystkim urządzenie przenośne, trudno oczekiwać od niego, że będzie posiadać sporych rozmiarów matrycę. W końcu 17 cali, jak na laptop to już całkiem sporo, ale to przekłada się także na wielkość całej obudowy, a zatem to, ile urządzenie waży i na ile może na przykład zmieścić się w torbie.

A gdyby tak laptopa podłączyć do telewizora? Można spokojnie przygotować sobie centrum dowodzenia, z którego przeprowadzi się kampanię w jednej z gier strategicznych lub wrogów w strzelance mieć podanych jak na widelcu. A to dlatego, że nowoczesne TV to naprawdę pokaźnych rozmiarów wyświetlacze. I to o nie byle jakiej jakości, ale nawet 4K.

Z podobnych przyczyn oglądanie seriali, czy filmów jest o wiele bardziej komfortowe na telewizorze, niż lapku. A tym bardziej realizacja projektów graficznych. Można powiedzieć, że TV is a new monitor.

Co więcej, w wielu przypadkach cena za TV o dużej przekątnej jest o wiele bardziej atrakcyjna, niż ma to miejsce w przypadku standardowych monitorów, które mają zastosowanie wyłącznie podłączone do komputera. A przecież nowoczesne kina domowe to dopiero moc obrazu i dźwięku. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z takiej opcji.

Jak połączyć laptopa z TV?

Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć laptop do telewizora, istnieje na to kilka, sprawdzonych sposobów. Sporo będzie zależeć tak samo od laptopa i tego, w jakie gniazda dedykowane monitorom jest wyposażony, jak również od tego samego telewizora. Jak wiadomo są dwa, podstawowe sposoby łączenia ze sobą urządzeń: w sposób przewodowy, czyli za pomocą kabla, jak również bezprzewodowo, chociażby wykorzystując w tym celu sieć Wi-Fi, która jest obecnie dostępna chyba w każdym mieszkaniu. A jeśli nie, może uda się trochę pożyczyć od sąsiada? Oczywiście to żarcik. Warto pamiętać, że do stworzenia sieci Wi-Fi wystarczy nawet nowoczesny telefon z opcją „Hotspot”. Funkcja ta pozwala udostępnić transfer danych urządzeniom, które mogą nawiązać bezprzewodowe połączenie z Internetem.

Jednak zdecydowanie popularniejsze są po prostu routery, które posiadają przewodowe połączenie z siecią internetową, jednak pozwalają na bezprzewodowy przesył danych. Niezależnie od tego, jakiego rodzaj urządzeniem ktoś dysponuje, do nawiązania połączenia za pomocą Wi-Fi potrzebne są dwie, podstawowe informacje, mianowicie nazwa sieci, aby wiedzieć, gdzie tak naprawdę chcemy się podłączyć oraz hasło, które umożliwia nam do niej dostęp.

Druga opcja to zastosowanie połączenia przewodowego pomiędzy laptopem a telewizorem. W tym przypadku sprawa jest prosta jak drut, a raczej kabel. Ponieważ to on jest elementem tutaj niezbędnym. Samą czynność wykonuje się bardzo prosto, po prostu końcówki umieszcza się w odpowiednich gniazdach i gotowe.

Połączenie laptopa z telewizorem za pomocą kabla HDMI

Jak podłączyć laptopa do telewizora przez hdmi? To stosunkowo prosty zabieg. Tym bardziej, że obecnie gniazda HDMI są popularne zarówno przy okazji laptopów, jak również telewizorów. Wszystko dlatego, iż końcówka kabla jest rozmiarów mniejszych, niż te spotykane jeszcze kilka lat temu przy okazji monitorów, jak również standardowych pecetów. A jak wiadomo, im coś mniejszego, tym w przypadku laptopa lepiej. W końcu pod jego obudową trzeba upchać te wszystkie podzespoły o odpowiedniej mocy i wydajności, aby urządzenie mogło spokojnie konkurować ze stacjonarkami.

Kable HDMI pozwalają również na przesył obrazu w formacie cyfrowym, a to oznacza, że pozwalają na cieszenie się zaawansowaną technologią HD. W momencie, gdy laptop jest podłączony do telewizora za pomocą kabla, trzeba jeszcze wybrać odpowiednie źródło przesyłu informacji. W tym przypadku trzeba skorzystać z pilota i w telewizorze wskazać gniazdo HDMI. Wszystko dlatego, że domyślnie telewizory są nastawione na gniazda antenowe, dzięki którym możliwy jest odbiór telewizji cyfrowej. Cały proces najczęściej wykonujemy w ten sam sposób, jak to ma miejsce przy okazji podłączenia do TV Blue-Ray czy klasycznego DVD.

Połączenie laptopa z telewizorem za pomocą kabla micro/mini HDMI

Chyba dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że jeśli coś posiada swoją wersję, to z czasem pojawia się nowsza i jest albo mniejsza albo większa. W obu przypadkach chodzi przede wszystkim o kwestie praktyczne. W przypadku kabli HDMI okazało się, że zmniejszenie wtyczki jest możliwe. A to oznacza również mniejsze gniazda. A dzięki temu większą oszczędność miejsca, szczególnie na listwie bocznej laptopa. W przypadku telewizorów nie jest to już tak kwestia istotna, gdy mamy do czynienia z ekranami o przekątnej 40-60 cali.

Jednak w laptopach należy dbać o każdy skrawek dostępnego miejsca i jeśli można coś zmniejszyć, warto to po prostu zrobić. Generalnie sposób takiego połączenia przewodowego pomiędzy laptopem a TV przeprowadza się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku standardowego kabla HDMI. Po prostu podłączamy do siebie dwa urządzenia, a pilotem od telewizora ustalamy, z którego źródła chcemy pobierać obraz.

Co warto wiedzieć? Że nie trzeba od razu kupować kabla z końcówka micro/mini HDMI, jeśli w domu mamy tylko standardową wersję. W końcu czym byłby świat elektroniki bez odpowiednich przejściówek, które można spokojnie podpiąć do portu USB? Tego rodzaju adaptery są nie tylko popularne na rynku, ale również bardzo tanie, dlatego bez problemu można je kupić w praktycznie każdym sklepie z elektroniką.

Połączenie analogowe DVI lub VGA telewizora z laptopem

Zanim pojawiły się cudowne kable HDMI, a następnie ich smukli, niewielkich rozmiarów potomkowie, którzy dzielnie przesyłają obraz z komputera do telewizora w najwyższej jakości formacie, istniały dość masywne, charakterystyczne kable VGA, które należało do gniazda wkręcić, by mieć pewność, że przypadkiem z niego nie wypadnie.

W dalszym jednak ciągu zdarza, że tego rodzaju wejście występuje szczególnie w przypadku telewizorów. Również już archaiczną technologią są kable typu DVI. Te jednak, w bardziej rozbudowanej wersji umożliwiają przesył obrazu w jakości cyfrowej, podczas gdy VGA robi to analogowo.

W laptopach nie uraczymy gniada VGA lub DVI, jednak z łatwością zakupimy dwa, niezbędne elementy, które umożliwią połączenie ze sobą urządzeń. Chodzi tutaj oczywiście o stosowny kabel, jak również adapter. Zasada jest prosta, standardową końcówkę VGA lub DVI podpinamy do urządzenia, które jest wyposażone w takowe gniazdo. Trzeba pamiętać, aby w odpowiedni sposób ją przymocować. W tym celu stosuje się wspomniane śrubki, w które końcówka jest wyposażona. Natomiast drugi koniec kabla najpierw podłączamy do adaptera, a następnie do drugiego urządzenia.

Jak podłączyć laptopa do telewizora bez kabla?

Jeśli chodzi o możliwości, które sprowadzają się do przewodowego połączenia laptopa z monitorem, temat został chyba omówiony wystarczająco. Przejdźmy teraz do kwestii tego, w jaki sposób te dwa urządzenia mogą być ze sobą połączone bezprzewodowo. W tym przypadku mamy dwie, najczęściej spotykane opcje: skorzystać z Wi-Fi lub Google Chromecast, czyli urządzonka, które pozwoli odtwarzać poszczególne karty przeglądarki na telewizorze.

Połączenie bezprzewodowe laptopa z telewizorem – Wi-Fi Direct

Cały proces jest bardzo prosty. Oczywiście, niezbędne staje się, żeby mieć dostęp do Internetu, jak również, aby urządzenia miały możliwość nawiązania połączenia z siecią Wi-Fi. W przypadku laptopów to zupełny standard, ale również w przypadku Smart TV praktycznie coś zupełnie normalnego, a wręcz wiele osób traktuje to jako jeden ze standardów i elementów, który wpływa na ich decyzję zakupową.

Także najpierw, rzecz jasna, włączamy laptopa oraz TV. Następnie za pomocą pilota aktywujemy opcję Wi-Fi Direct lub Miracast. Na laptopie stosujemy skrót klawiszy „Windows + P” i wybieramy funkcję „Połącz z ekranem bezprzewodowo”. Teraz pojawi się lista urządzeń, z którymi możliwe jest przeprowadzenie takiej operacji. Wybieramy swój telewizor (chyba, że wiemy, który to telewizor sąsiada i chcemy urządzić mu mały żarcik).

Jak połączyć TV z laptopem za pomocą Google Chromecast

W tym przypadku także potrzebny jest dostęp do sieci Wi-Fi. Wszystko dlatego, że w sytuacji, gdy samo TV nie daje możliwości nawiązania połączenia z siecią, możemy obejść ten problem poprzez podłączenie do telewizora adaptera. Chromecast należy podłączyć do tej samej sieci Wi-Fi, co laptop. W tym przypadku na telewizorze korzystamy z opcji odbioru obrazu z gniazda HDMI. Bardzo ważne jest, że laptop musi posiadać aktualną wersję Chrome.

Teraz, aby udostępnić w TV kartę z Chrome, należy otworzyć okno przeglądarki, wejść w ustawienia, a następnie wybrać opcję „Przesyłaj…”. Trzeba jeszcze wybrać nasz model Chromecast i gotowe.

Comments (0)
Add Comment