Dlaczego kwas borowy jest uważany za tak uniwersalny?

Interesuje Cię chemia budowlana? W ramach produktów zaliczanych do tej kategorii znajduje się m.in. kwas borowy. Jaka jest specyfika tego środka chemicznego? Dlaczego nie brakuje osób, które chętnie go stosują?

Chemia budowlana – kwas borowy jest coraz częściej kupowany

Łatwo zaobserwować, że chemia budowlana to kategoria produktów, która ma coraz więcej zwolenników. Dlaczego? Nie jest to przypadkowe. Dzięki odpowiednio wykorzystanym środkom chemicznym można liczyć na bardziej profesjonalne realizowanie rozmaitych czynności w sektorze budowlanym. Chodzi np. o tworzenie zapraw oraz spoiw. Stosuje się je także do redukcji nadmiernej ilości wody, napowietrzania, czy zapewnienia odpowiedniej wodoodporności. W sklepach z tym asortymentem można zdecydować się na rozmaite artykuły. Warto podkreślić, że chemia budowlana jest reprezentowana chociażby przez posadzki, zaprawy murarskie, tynki, kleje, hydroizolacje i wiele innych.

W czasie produkowania chemii budowlanej stosuje się rozmaite środki chemiczne. Są to np. alkohole, chlorki, oleje, parafiny, tlenki, węglany… Jest to również kwas borowy. Czym cechuje się ten nieorganiczny związek chemiczny mający wzór H3BO3? Kwas borowy jest do uzyskania na kilka sposobów. Można go otrzymać chociażby w czasie reakcji gorącego roztworu boraksu ze stosunkowo mocnymi kwasami. Trzeba zauważyć, że po zmniejszeniu temperatury kwas borowy wytrąca się z roztworu. Eksperci zaznaczają, że ten związek chemiczny jest nietrwały termicznie i kiepsko rozpuszcza się w wodzie. Jeśli chodzi o postać fizyczną, to jest to ciało stałe (biały, krystaliczny proszek). Kwas borowy nie ma zapachu. Jego temperatura wrzenia to 1860°C, a topnienia 450°C. Gdzie występuje kwas borowy? Głównie jako minerał sassolin. Stosunkowo małe ilości tego preparatu znajdują się także w soli morskiej albo niektórych roślinach.

Kwas borowy w medycynie

Kwas borowy jest nierzadko stosowany w medycynie. Np. jako środek dezynfekujący, czy neutralizujący. Ten nieorganiczny związek chemiczny wykazuje właściwości złuszczające oraz ściągające. Trzeba dodać, że kwas borowy przydaje się w przypadku stanów zapalnych skóry (pomaga na trądzik, rozmaite oparzenia). Jest także z powodzeniem stosowany przy zakażeniach – w obrębie narządów płciowych (to bardzo dobre rozwiązanie chociażby do leczenia grzybicy pochwy). Kiedy jeszcze można go użyć? Np. w przypadku osób mających kłopoty z górnymi drogami oddechowymi. A może masz problem ze stopami, które zbyt obficie się pocą? Okazuje się, że kwas borowy będzie znakomitym antidotum. Z jednej strony ten nieorganiczny związek chemiczny zmniejsza ilość wydzielanego potu. To nie wszystko. Z drugiej strony radzi sobie z nieprzyjemną wonią. Niektórzy dodają kwas borowy do swojego obuwia. Po co? Dzięki temu można usunąć odpychający zapach. Ten preparat efektywnie pomaga na różne uszkodzenia skóry. Radzi sobie także ze stłuczeniami. Trzeba jednak w tym miejscu wspomnieć, że ten składnik nie może być stosowany na relatywnie rozległe rany. Masz ostatnio często problemy ze śluzówką nosa? A może dolegają Ci stany zapalne spojówki? Wtedy lekarz rodziny nierzadko przepisuje właśnie ten produkt.

Trzeba podkreślić, że kwas borowy nie może być stosowany przez wszystkich. Chodzi o kobiety w błogosławionym stanie oraz dzieci (mające mniej niż 11 lat). To nie wszystko. Kwas borowy nie powinien być stosowany zbyt długo (górna granica to dwa tygodnie). Na co jeszcze uważać? Kwas borowy nie powinien być wybierany przez osoby mające problemy z nerkami oraz wątrobą (ten środek działa bowiem toksycznie na te właśnie narządy).

Zastosowanie w przemyśle

Dobrej jakości kwas borowy jest chętnie wybierany także przez przedstawicieli innych specjalizacji. To chociażby składnik preparatów owadobójczych. Jest wykorzystywany również do produkcji farb oraz impregnatów drewna. Kiedy jeszcze? Kwas borowy to składnik wielu nawozów używanych w gospodarstwach rolnych. Ma zastosowanie w garbarstwie i branży spożywczej (pod postacią konserwantu oznaczanego E284).

dezynfekcjakwas borowymedycyna
Comments (0)
Add Comment