#esencjainternetu

10 najlepszych programów do nagrywania płyt CD/DVD

0 226

Obecnie popularność takich nośników jak płyty CD i DVD jest zdecydowanie mniejsza niż przed laty, co ma związek z upowszechnieniem się takich rozwiązań jak przenośne dyski i pendrive’y. Niemniej jednak część użytkowników wciąż chętnie nagrywa dane na płytach. Poznajmy 10 najlepszych programów, które służą do tego celu. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Najlepszy program do nagrywania płyt – jak wybrać?

Powinniśmy mieć świadomość, że ciężko jest wskazać najlepszy program do nagrywania płyt. Wynika to z prostego faktu. Otóż każdy użytkownik ma inne preferencje i to od nich zależy, która aplikacja spełni jego oczekiwania. Dostępne są bowiem narzędzia komercyjne, jak i bezpłatne, prostsze i bardziej skomplikowane. Z tego względu warto najpierw zapoznać się z dostępnymi programami oraz ich szczegółowymi opisami.

Przyjrzyjmy się zatem 10 najlepszym programom służącym do nagrywania płyt. Zestawienie to jest na tyle bogate, że każdy użytkownik powinien znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

10 najlepszych programów do nagrywania płyt CD/DVD

W przygotowanym przez nas zestawieniu znajdziesz różne programy umożliwiające nagrywanie płyt. Zachęcamy do zapoznania się z nimi wszystkich użytkowników, którzy przechowują dane na płytach CD i DVD.

Nero

Jednym z najpopularniejszych programów do nagrywania płyt jest Nero. Umożliwia on zapisywanie danych zarówno na płytach CD, jak i DVD. W zasadzie możemy powiedzieć, że Nero to wielofunkcyjny kombajn, który składa się z kilku aplikacji. Chodzi tutaj o takie narzędzia jak DVD Nero Vision, Nero Recode, Nero Home Media, Nero ShowTime, Nero PhotSnap, Nero Cover Designer, Nero Express, Nero Toolkit, Nero BackItUp, Nero Wave Editor, Nero SoundTrax, InCD5, Nero SoundBox, a także Nero Image Drive. Umożliwiają one między innymi odtwarzanie zapisanych plików, czy też projektowanie okładek płyt. Co jednak ważne, Nero jest aplikacją o charakterze komercyjnym.

CDBurner XP Pro

CDBurner XP Pro jest programem przeznaczonym do nagrywania płyt dla systemu Windows. Umożliwia on zapis danych i muzyki w różnych formatach. Chcąc skorzystać z najnowszej wersji tej aplikacji, musisz najpierw odinstalować poprzednią, jeżeli już znajdowała się w Twoim komputerze.

FinalBurner

FinalBurne to darmowy program do nagrywania płyt, który z powodzeniem może zastąpić płatne aplikacje. Samo nagrywanie nie jest jednak jego jedyną funkcją. Mianowicie aplikacja ta zawiera konwerter plików, który pozwala na zmianę ich formatu z MP3 na WAV i odwrotnie. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z programem, twórcy przewidzieli asystenta, który pomoże zapoznać się z najważniejszymi funkcjami.

BurnAware Free Edition

BurnAware Free Edition to następne darmowe narzędzie w naszym zestawieniu. Umożliwia ono nagrywanie płyt CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW, BD-R/RE, HD DVD-R/RW i DVD-RAM, a ponadto dysków Blu-Ray i HD DVD. Aplikacja cechuje się przyjaznym interfejsem, który sprawia, że jej obsługa jest prosta i przebiega bez problemów.

Ashampoo Burning Studio

Ashampoo Burning Studio to kolejny kombajn służący do nagrywania płyt. Co ważne, pozwala on na wypalanie nie tylko nośników CD i DVD, ale też Blue-ray. Program ten możesz wykorzystać do stworzenia domowego archiwum plików, w czym z pewnością będzie przydatna możliwość ich zabezpieczenia hasłem.

Burn4Free

Dzięki Burn4Free nagrasz na płytę pliki w takich formatach jak WAV, FLAC, WavPack, WMA, MP3, MP2, MP1, OGG Vorbis, czy też M3U. Ponadto możesz nagrywać płyty DVD. 

K3b

K3b to narzędzie, dzięki któremu nagrasz płyty CD i DVD dla KDE. Zapis plików możliwy jest w kilku formatach. Z K3b możesz skorzystać, jeśli używasz systemu operacyjnego Linux.

ImgBurn

ImgBurn to program, który umożliwia nagrywanie plików graficznych zapisanych w takich formatach jak AM, CDI, CDR, DVD, GM, GI, IBQ, IMG, ISO, LST, MDS, NRG, PDI, a także UDI. Narzędzie to jest niezwykle proste i przyjazne w obsłudze, co ucieszy mniej doświadczonych użytkowników.

DeepBurner

DeepBurner to program do nagrywania CD audio oraz płyt DVD. Jest to darmowe narzędzie, które może śmiało konkurować z aplikacjami komercyjnymi. Korzystając z tego narzędzia, możesz stworzyć również okładki do swoich płyt.

Express Burn

Express Burn umożliwi Ci nagrywanie płyt CD i DVD na komputerze z systemem Windows. Użytkownicy doceniają ten program ze względu na jego szybkość, która jest zaletą, jeżeli nagrywasz dużo płyt. Ma również bardzo prosty i intuicyjny interfejs. Express Burn wyposażony został również w dodatkowe funkcje takie jak na przykład authoring płyt DVD.

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, część z wymienionych powyżej narzędzi jest całkowicie darmowa. Za chwilę przyjrzymy się im jeszcze raz.

Jakie są darmowe programy do nagrywania płyt?

W przygotowanym powyżej zestawieniu znalazły się dwa rodzaje programów do nagrywania. Pierwszym z nich są narzędzia komercyjne, natomiast drugim bezpłatne.

Jeżeli chodzi o darmowe programy do nagrywania płyt, wśród należy wskazać następujące aplikacje:

  • CDBurner XP Pro;
  • FinalBurner;
  • BurnAware Free Edition;
  • Burn4Free;
  • K3b;
  • ImgBurn;
  • DeepBurner;
  • Express Burn.

Każdy z tych programów możesz z powodzeniem wykorzystać w domowych warunkach do nagrywania płyt. Aplikacje o charakterze komercyjnym często nie oferują więcej funkcji, a nawet jeśli, to nie są one bezwzględnie konieczne w codziennej pracy.

Zastanówmy się teraz, jak wybrać odpowiedni dla siebie program do nagrywania płyt CD.

Najlepsze programy do nagrywania płyt – który wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem programu do nagrywania płyt, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, zastanów się nad tym, czy faktycznie jest Ci potrzebne narzędzie, za które trzeba zapłacić. Darmowe aplikacje doskonale spełniają swoją funkcję i nie wymagają żadnych opłat. Po drugie, dobrze, jeśli rozważysz, jak często chciałbyś korzystać z programu. Robiąc to sporadycznie, istotną kwestią będzie prostota i intuicyjność obsługi. Jeżeli natomiast nagrywasz wiele płyt, możesz pomyśleć nad instalacją bardziej skomplikowanego narzędzia, które zaoferuje Ci więcej dodatkowych funkcji. Może to być na przykład tworzenie etykiet do płyt, co sprawi, że będą one wyglądać bardziej profesjonalnie. Zwróć także uwagę na język oprogramowania. Jeżeli bowiem nie znasz języka angielskiego, lepszym wyborem będzie aplikacja, która dostępna jest w polskiej wersji językowej.

Nagrywanie płyt CD i DVD straciło w ostatnich latach na popularności. Wynika to z faktu, iż powszecnie dostępne są takie rozwiązania jak dyski zewnętrzne oraz pendrive’y, które umożliwiają wielokrotny zapis różnego rodzaju plików. Niemniej jednak przechowywanie danych na płytach wciąż ma swoich zwolenników. Aby móc korzystać z takiej możliwości, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania.

Redaktor: Robert Adamski

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.