10 najlepszych darmowych programów do skanowania
Wiele osób korzysta w swej pracy na komputerze ze skanera. Dzięki temu urządzeniu można nadać cyfrową formę tradycyjnym dokumentom, co jest niezwykle przydatne nie tylko w biurze, ale i w domu. W ten sposób można na przykład stworzyć cyfrowe archiwum zdjęć. Potrzebny jest jednak odpowiedni program do skanowania. W naszym zestawieniu prezentujemy 10 takich narzędzi, które powinny znakomicie sprawdzić się w domu i w pracy.
Jaki program skanowania wybrać?
Poszczególne programy do skanowania różnią się między sobą kilkoma rzeczami. Pierwszą z nich jest licencja. Otóż bez problemu można znaleźć zarówno płatne, jak i darmowe narzędzia, które sprawdzą się w pracy. Oczywiście programy komercyjne oferują użytkownikom więcej funkcji, jednakże, czy są one faktycznie potrzebne, zależy od indywidualnych potrzeb.
Niektóre aplikacje nadają się przede wszystkim do skanowania zdjęć i innych obrazów, niekoniecznie zaś dokumentów zawierających tekst. Wynika to z braku modułu OCR, który służy do rozpoznawania tekstu, który następnie można edytować, na przykład poprawiać ewentualne błędy powstałe w procesie skanowania, zamieszczać notatki i komentarze, czy też modyfikować tekst.
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest system operacyjny, na którym można uruchomić dany program. Z wielu aplikacji można bowiem korzystać zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i macOS. W przypadku darmowych narzędzi mogą jednak zachodzić pewne ograniczenia w tym zakresie.
Dla wielu użytkowników liczy się także prostota obsługi. Nie wszyscy twórcy oprogramowania decydują się wyjść naprzeciw tego rodzaju oczekiwaniom, o czym warto pamiętać. Dobrym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z darmowych wersji testowych różnych aplikacji, aby móc zdecydować się na ten, który najlepiej przypada do gustu.
10 najlepszych programów do skanowania
W naszym zestawieniu prezentujemy programy do skanowania dokumentów, które cieszą się dużą popularnością wśród internautów. Są to ABBYY FineReader, CloudScan, NAPS2, OmniPage, PaperScan, Readiris Pro, Scanitto Pro, ScanSpeeder, SilverFast oraz VueScan. Narzędzia te zostały uporządkowane w sposób alfabetyczny, aby ułatwić przemieszczanie się pomiędzy opisami.
ABBYY FineReader
ABBYY FineReader to niezwykle interesujący program o charakterze komercyjnym. Rozpoznaje on bowiem ponad 100 języków, w których sporządzane są dokumenty, w tym również polski. Dobrze radzi sobie nie tylko ze standardowym tekstem, ale i rysunkami, tabelami, czy też wykresami. Zeskanowany tekst zostaje poddany rozpoznaniu, co umożliwia jeden z 36 słowników. Pozwala on na zapisywanie plików w formatach RTF, TXT, DOC, DOCX, XLS, XLSX, HTML, PDF bądź EPUB. Dzięki temu zapisane efekty pracy można bez problemu otworzyć w różnych programach.
CloudScan
CloudScan to jeden z najstarszych programów do skanowania, jakie wciąż można zainstalować na swoim komputerze. Niemniej jednak wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Popularność ta wynika między innymi z możliwości szybkiego zaimportowania zeskanowanego obrazu do Dokumentów Google. Co więcej, istnieje nawet możliwość wysłania go faksem. Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż CloudScan można uruchomić w przeglądarce internetowej, a więc bez instalacji w pamięci urządzenia.
NAPS2
NAPS2 jest przykładem oprogramowania typu open-source. Oznacza to, że jest to całkowicie darmowe narzędzie, a ponadto użytkownicy mogą zapoznać się z jego kodem źródłowym. Obsługa jest wręcz banalnie prosta, co stanowi niepodważalną zaletę. Zgodnie z przysłowiem nie ma róży bez kolców i tak jest też w tym przypadku. NAPS2 krytykowany jest bowiem za powolne działanie, co jest szczególnie uciążliwe przy skanowaniu wielu dokumentów. Na szczęście moduł OCR jest tutaj na bardzo wysokim poziomie i obsługuje on ponad 100 języków, w tym również polski. Dzięki temu można edytować zeskanowany tekst, co jest niezwykle przydatne na przykład podczas korzystania ze wzorów pism.
OmniPage
Tym, co wyróżnia OmniPage na tle innych programów do skanowania, jest niezwykle dopracowany moduł OCR. Dzięki niemu możliwa jest szybka zamiana zeskanowanego obrazu na tekst, co pozwala na dalszą jego edycję. Na uwagę zasługuje również wysoka jakość skanowanych obrazów i dokumentów. Należy jednak dodać, że OmniPage jest narzędziem po części płatnym. W wersji darmowej nie ma bowiem wielu funkcji, które są zarezerwowane dla wariantu komercyjnego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten pierwszy do testów, a następnie – w razie uzyskania satysfakcji – wykupić płatną licencję.
PaperScan
PaperScan to darmowy program do skanowania, który można zainstalować na dowolnym urządzeniu obsługiwanym za pośrednictwem sterowników TWAIN oraz WIA. Narzędzie to umożliwia przetwarzanie plików zapisanych w takich formatach jak PDF, TIFF, JPEG, JPEG2000, JBIG2, PNG, a także WEBP. Na uwagę zasługuje także prostota obsługi programu, który powinien przypaść do gustu mniej zaawansowanym użytkownikom.
Readiris Pro
Poszukując wielofunkcyjnego narzędzia, które pozwala nie tylko skanować dokumenty, ale i konwertować je oraz edytować, warto zwrócić uwagę na Readiris Pro. Umożliwia on między innymi dodawanie adnotacji i komentarzy do dokumentów. Aplikacja została także wyposażona w możliwość rozpoznawania znaków OCR. Omawiany program ma charakter komercyjny, jednakże w internecie można znaleźć darmową wersję testową. Po zapoznaniu się z nią zawsze można podjąć decyzję o zakupie wariantu płatnego.
Scanitto Pro
Scanitto Pro to program do skanowania dokumentów, który jest bardzo prosty w obsłudze. Efekty pracy można zapisać w takich formatach jak PDF, BMP, JPG, TIFF, JP2 i PNG. Oferuje on możliwość skanowania w kolorze oraz w czerni i bieli, a także moduł OCR. Wadą tego narzędzia jest brak obsługi języka polskiego. W praktyce wiąże się on z tym, że program nie będzie rozpoznawał polskich znaków diakrytycznych. Ma to duże znaczenie na przykład przy skanowaniu pism bądź książek.
ScanSpeeder
ScanSpeeder jest narzędziem przeznaczonym przede wszystkim do użytku biurowego. Program ten został opracowany z myślą o jak najbardziej wydajnej pracy. Ma on jednak poważną wadę. Otóż nadaje się głównie do skanowania zdjęć. Na próżno szukać tu funkcji przetwarzania obrazu na tekst. Natomiast jeśli chodzi o opcje graficzne, są one mocno rozbudowane, co ucieszy osoby lubiące modyfikować zdjęcia.
SilverFast
Użytkownicy, którzy cenią sobie prostotę obsługi, powinni zainteresować się aplikacją o nazwie SilverFast. Pracę zdecydowanie przyspiesza możliwość edytowania zdjęcia bądź dokumentu jeszcze na etapie jego skanowania. Zapisane wyniki pracy wyróżniają się wysoką jakością. Niemniej jednak konieczne jest poświęcenie czasu, aby nauczyć się najważniejszych funkcji.
VueScan
VueScan umożliwia zapisywanie zeskanowanych dokumentów w wysokiej jakości, co ma znaczenie nie tylko w pracy biurowej, ale i w domu. Program oferuje rozbudowane opcje skanowania, a ponadto działa zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i macOS. Działa on w oparciu o komercyjną licencję, jednakże dostępna jest darmowa wersja testowa.
Standardowe oprogramowanie do skanowania, które jest dołączane do sprzętu, nie zawsze jest wystarczające. Z tego względu warto rozejrzeć się za bardziej rozbudowanym narzędziem, które ułatwi pracę. W Internecie można znaleźć wiele takich aplikacji, w tym również płatnych. Która z nich będzie najlepsza? Wiele zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb danego użytkownika. Z tego względu warto przetestować kilka programów i wybrać ten, który najlepiej spełnia oczekiwania.
Redaktor vaxy.pl: Paweł Stasiuk